22. ledna 2016 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Holokaust ho nezlomil. Vězeň z Osvětimi míří do Guinessovy knihy rekordů

Jisrael Kristal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jisrael Kristal. | foto: TwitterReprofoto

Za druhé světové války přežil pobyt v táboře smrti v Osvětimi. Nyní se 112letý polský rodák Jisrael Kristal zřejmě stane nejstarším mužem světa. Pokud dokáže svůj věk.

Tento týden dostal vnuk 112letého Jisraela Kristala e-mail od organizace Gerontology Research Group s informací o úmrtí nejstaršího muže světa, Jasutaro Koideho. Organizace, která dodává podklady Guinessově knize rekordů, označila za hlavního kandidáta na nejstaršího muže světa Jisraela Kristala, oběti holokaustu žijícíí v severoizraelské Haifě. Japonec zemřel v Nagoji na selhání srdce pouhé dva měsíce před svými 113. narozeninami.

Kristal ale musí ještě před zapsáním do Guinessovy knihy rekordů svůj věk dokázat dokumentem, který byl vydán během prvních dvaceti let jeho života. To však může být obtížné. Izraelský list Haarec totiž napsal, že Kristal vlastní pouze oddací list ze svého prvního manželství, který je starý 87 let. Dokument byl tedy vydaný v Polsku v době, kdy bylo Kristalovi užř 25 let.

„Radost mého stáří,“ zareagoval údajně Kristal po přečtení novinek o šanci figurovat v knize rekordů.

Nejstarší muž světa Jasutaró Koide.
Nejstarší obyvatelka České republiky Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku...

Kristal se narodil v městě Zarnów, odkud se v 17 letech přestěhoval do Lodže, aby pracoval v rodinné oděvní firmě. Ve městě zůstal i po vzniku tamního židovského ghetta, kde vyráběl cukrovinky. V roce 1944 ho pak nacisté poslali i s manželkou do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi, kde přišel o manželku. On sám ale hrůzy holokaustu přežil.

Po válce se znovu oženil a v roce 1950 se se svou druhou manželkou a synem přesunul do Izraele, kde žije dodnes.

Nejstarší ženou je podle Guinessovy knihy rekordů nyní 116letá Američanka Susannah Mushattová Jonesová, která se narodila 6. července 1899.

rokMilan Rokos