Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Homosexualita? Něco jako alkoholismus, tvrdí kandidát na senátora

Svět

  11:12
NEW YORK - Kampaň před listopadovými volbami do Kongresu ve Spojených státech provázejí slovní útoky některých kandidujících politiků proti homosexuálům.

Ilustrační foto foto: Reuters

Děje se tak v situaci, kdy zemi v uplynulých týdnech znepokojilo několik sebevražd středoškoláků šikanovaných kvůli této sexuální orientaci a kdy se ostře diskutuje o otevřené službě homosexuálů v armádě. Homosexualita je tak i po desetiletích boje za práva gayů a lesbiček ožehavým tématem, jež s novou intenzitou opět rozděluje americkou veřejnost.

Ken Buck

Nevhodné poznámky republikánů
Naposledy debatu rozvířil republikánský kandidát na senátora Ken Buck, když tuto sexuální orientaci označil za životní volbu a přirovnal ji k alkoholismu. "Můžete si vybrat, kdo je vaším partnerem. Myslím, že na (homosexualitu) má vliv zrození, podobně jako na alkoholismus a některé jiné věci, ale v zásadě si myslím, že si můžete vybrat," řekl v nedělním diskusním pořadu televizní stanice NBC.  Jeho demokratický protivník Michael Bennet pak Buckovy názory na homosexualitu označil za "hluboce znepokojivé".

Je homosexualita vrozená?

Nedávný průzkum stanice CNN ukázal, že poprvé v historii většina Američanů zastává názor, že homosexualita je vrozená.

Podobnou kritiku vyvolaly o něco dříve i výroky jiného republikánského politika, kandidáta na guvernéra státu New York Carla Paladina. "Nechci, aby (našim dětem) vyplachovali mozky, aby si myslely, že homosexualita je stejně hodnotná a úspěšná možnost," řekl na začátku října v projevu před předáky newyorských ortodoxních Židů. "Takto nás Bůh nestvořil," řekl také na adresu homosexuálů.

Televizní stanice ABC News připomněla, že republikánský senátor Jim DeMint zase prohlásil, že homosexuálové otevřeně se hlásící ke své orientaci by neměli mít možnost pracovat jako učitelé. Republikánská kandidátka Christine O'Donnellová má zase za to, že gayové trpí poruchou identity.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle stanice jsou podobné výroky v čase, kdy se stalo několik sebevražd šikanovaných homosexuálů a v New Yorku skupina mužů nedávno brutálně zmučila dva gaye, obzvláště bolestné.
"Když politici veřejně dělají poznámky, které podle všeho degradují a
znehodnocují skupiny lidí, pak schvalují názor, že někteří Američané jsou z podstaty méně cenní občané než jiní," řekla stanici ABC News odbornice na politickou rétoriku Vanessa Beasleyová z Vanderbiltovy univerzity. "Možná stále ještě účinkuje zbytek nedávné republikánské strategie ... činit z homosexuality či zvláště ze sňatků osob stejného pohlaví politická témata, kterými chtějí zmobilizovat podmnožinu politicky konzervativních voličů," podotkla Beasleyová.

Atmosféra nenávisti
Organizace hájící práva homosexuálů ale upozorňují, že necitlivá vyjádření politiků mohou spoluvytvářet atmosféru, ve které se daří nenávisti. "Když veřejní činitelé, jako je Buck, pronášejí takové výroky, děti, které zápasí se svou identitou, pochybují o své důležitosti a jiné děti to zase povzbuzuje k šikaně," podotkl Joe Solmonese, který vede největší organizaci hájící v USA zájmy gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů Human Rights Campaign.

V posledních týdnech Spojenými státy otřásl zejména případ studenta prvního ročníku Rutgersovy univerzity ve státě New Jersey Tylera Clementiho. Osmnáctiletý mladík spáchal sebevraždu, když jej jeho spolubydlící s kamarádkou natočil na video při sexu s jiným mužem a nahrávku zveřejnili.

Následně se ukázalo, že letos již ve Spojených státech spáchalo sebevraždu několik mladých lidí šikanovaných svými spolužáky. Na problém se nyní snaží upozornit celonárodní kampaň Časem je to lepší, ve které starší homosexuálové vzkazují mladým, že po střední škole se jejich život zlepší.

ČTĚTE TAKÉ:




Autoři: ,