Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce v Indii. Dobrovolný homosexuální styk už nebude trestný

Svět

  10:19
Dillí - Indický nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami již nebude považován za trestný čin. Podle dosavadního platného zákona z koloniálního období hrozilo v Indii za pohlavní styk mezi homosexuály desetileté vězení.

Indický nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami již nebude považován za trestný čin. foto: ČTK

V roce 2009 soud v metropoli Dillí homosexuální styk dekriminalizoval. Jeho rozhodnutí ale v roce 2013 zvrátil nejvyšší soud, který obnovil platnost zákona z roku 1861, jenž pohlavní styk mezi homosexuály zakazuje. Zdůvodnil to tehdy tím, že měnit zákony má parlament, nikoli soudy. V roce 2016 ale nejvyšší soud uvedl, že záležitost znovu přezkoumá.

Aktivisté bojující za lidská práva čtvrteční verdikt nejvyššího soudu přivítali. „Díky všem, kteří proti tomuto předsudku bojovali. Dnešek je dobrým dnem pro lidská práva,“ uvedl šéf jihoasijské pobočky organizace Human Rights Watch.

Přestože zmíněný zákon se v Indii jen výjimečně používal k trestnímu stíhání homosexuálů za dobrovolný sex, organizace bojující za práva homosexuálů si stěžovaly, že policie ho často uplatňuje k zastrašování gayů a leseb.

Aktivisté v Novém Dillí.
Aktivisté bojující za lidská práva čtvrteční verdikt nejvyššího soudu přivítali.

V Evropě a v Americe už homosexualita trestná není

Sexuální aktivity osob stejného pohlaví byly v historii trestány i smrtí a ve většině zemí světa byly postaveny mimo zákon. Od 18. století se ale začala tato praxe měnit a dnes je homosexualita legální ve všech evropských zemích a v zemích Severní a Jižní Ameriky s výjimkou některých států karibské oblasti. Dnes rozhodl Indický nejvyšší soud, že dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami už nebude trestný čin.

Vybraná fakta o dekriminalizaci homosexuality ve světě: - Od příchodu křesťanství do Evropy byla homosexualita považována za hřích, který církevní i světské soudy trestaly obvykle smrtí. Obdivovatelé stejného pohlaví byli označeni za původce přírodních pohrom a byla jim přičítána zodpovědnost za řadu různých neštěstí.

- Ještě v období mezi světovými válkami byli homosexuálové ve většině evropských zemích posíláni do vězení, v nacistickém Německu byli dokonce umísťováni do koncentračních táborů a na oděvu museli nosit růžové trojúhelníky. Ve vězení skončilo podle odhadů asi 50.000 německých homosexuálů, počet těch, kteří skončili v koncentračních táborech, se odhaduje na 5000 až 15.000.

- V některých evropských zemích byla homosexualita dekriminalizována již v 18. či 19. století, další vlna pak ve větším měřítku přišla v 60. letech 20. století. Československo bylo jednou z prvních zemí, které zrušily trestnost homosexuálních pohlavních styků v roce 1961 (s platností od 1. ledna 1962), i když s jistými výjimkami. Až později podniklo obdobné kroky například Německo, Rakousko nebo Anglie.

- V Anglii byl homosexuální styk mezi dvěma muži staršími 21 let trestným činem až do roku 1967, ve Skotsku šlo o závažný delikt až do roku 1980 a v Severním Irsku až do roku 1982. Legislativa nebrala v potaz lesby - stíhala pouze muže. Ženy byly pouze čas od času popotahovány za pobuřování a nemravnost.

- Ve světě ale existují i země, kde homosexualita nikdy trestná nebyla. Kromě Jižní Koreje, Vietnamu a Tchaj-wanu je to i novodobé Polsko. Legálnost styků osob téhož pohlaví tu byla oficiálně uzákoněna v roce 1932. Tyto osoby tu mohou darovat krev i sloužit v armádě. Existuje tu i zákon, zakazující diskriminaci na základě sexuální orientace při zaměstnávání lidí.

- V 18. století dekriminalizovaly homosexualitu Belgie, Monako a Lucembursko.

- V 19. století byly sexuální aktivity téhož pohlaví legalizovány v Nizozemsku, Bolívii, Brazílii, Argentině, Mexiku či v Paraguayi.

- Ve 30. letech 20. století byla homosexualita legalizována v Dánsku, ve 40. na Islandu, v Švýcarsku či ve Švédsku, v 50. v Řecku, v 60. v Maďarsku, Československu, Velké Británii, Bulharsku a v Kanadě, v 70. ji legalizovaly některé státy USA, Finsko, Rakousko, Chorvatsko, Norsko, Španělsko, v 80. Portugalsko či Kuba, v 90. pobaltské republiky, Rusko, Rumunsko a Čína.

- V 21. století legalizovaly homosexualitu například celé Spojené státy či Arménie.

- Nadále trestná je homosexualita ve většině afrických a asijských zemí s výjimkou zemí východní Asie, kdežto naopak v Evropě a v Jižní i Severní Americe je všude legální s výjimkou některých států karibské oblasti.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat