Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouští homosexuálové budou moci uzavírat sňatky, heterosexuálové registrované partnerství

Svět

  11:31
VÍDEŇ - V Rakousku budou moci od roku 2019 uzavírat manželství i homosexuální páry. Zákony, které to dosud zakazovaly, označil ústavní soud za diskriminační, informovala v úterý agentura APA. Zároveň budou moci registrované partnerství, které bylo dosud vyhrazeno gayům a lesbám, uzavírat i páry tvořené mužem a ženou.
Sňatky osob stejného pohlaví (ilustrační foto)

Sňatky osob stejného pohlaví (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rakouský ústavní soud rozhodl, že současná právní úprava je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku. Od 1. ledna roku 2019 tak budou moci homosexuálové uzavírat v Rakousku manželství.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by s odkazem na manželství, které poskytuje větší práva, mohli zákonodárci ale ještě zamezit. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

Předchozí zákony homosexuály diskriminovaly

„Rozlišování manželství a registrované partnerství není možné v současnosti zachovat, aniž by docházelo k diskriminaci stejnopohlavních párů,“ uvedl ústavní soud.

Australané podpořili sňatky homosexuálů. Premiér chce zákon změnit do Vánoc

Předseda lidové strany (ÖVP) a pravděpodobný budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz se doposud stavěl k zavedení manželství pro páry stejného pohlaví odmítavě.

Od letošního října mohou homosexuální páry vstupovat do manželství také v Německu. Homosexuální manželství i adopci dětí páry stejného pohlaví legalizoval zákon, který německý parlament přijal nečekaně na konci června. V Česku mohou homosexuálové uzavírat pouze registrované partnerství a to od roku 2006.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!