5. května 2014 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Homs zažije úspěšnou turistickou sezonu, tvrdí syrský ministr

Válkou zničený Homs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válkou zničený Homs. | foto: Reuters

Ačkoliv se zde s přestávkami stále bojuje, syrský ministr cestovního ruchu Bašír Jázidží si myslí, že město Homs letos zažije dobrou turistickou sezonu. Vláda údajně hodlá investovat do tamních památek, které před nedávnem vybojovala armáda. Od investic si slibuje obnovení turistického ruchu.

Investice se budou týkat křižáckého hradu Krak des Chevaliers, který je na seznamu památek UNESCO a je vzdálen asi 60 kilometrů od provinčního střediska Homs, a také Vádí an-Nasára - Údolí křesťanů. Právě do nich také ministr v uplynulých dnech zavítal.

Krak des Chevaliers patřil k nejnavštěvovanějším místům v Sýrii, než oblast obsadili opoziční bojovníci. Armáda jej v březnu vybojovala zpět. Mnoho návštěvníků také před válkou mířilo do údolí, v němž je množství křesťanských kostelů a klášterů. "Díky armádě se do provincie vrátí život a obnoví turistika," prohlásil dnes homský guvernér Talál Barazí, který ministra doprovodil.

Přes 80 nových obětí za den

Přes tyto smělé plány se v Sýrii stále bojuje. Ze severovýchodní provincie Dajr az-Zaur bylo v pondělí hlášeno nových 58 obětí bojů mezi dvěma skupinami islámských radikálů napojených na Al-Káidu. Boje mezi frontou An-Nusra a Islámským státem v Iráku a Levantě vypukly minulou středu a od té doby při nich přišlo o život na 150 lidí.

Dalších 30 lidí zemřelo v pondělí v Halabu na severu země. Je mezi nimi 21 povstalců a devět osob, které přišly o život při raketovém útoku na město Halab.

Halab je stejně jako město Homs částečně v rukou rebelů. V Homsu od pátku platí příměří a armáda a povstalci se dohodli na podmínkách, za nichž se bojovníci opozice budou moci stáhnout z centra a ze dvou dalších míst v Homsu. Stažení má podle Barazího začít do 48 hodin. Týkat se bude 2250 bojovníků, civilistů a raněných. Podle opozice povstalci přistoupili na to, že propustí 70 Libanonců a Íránců, které zajali v bojích. Na straně Damašku bojuje v syrské válce libanonský Hizballáh a také Íránci.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz