5. prosince 2010 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hon na čarodějnice na Haiti má 12 obětí. Pomocí voodoo prý šířily choleru

Vodoo je na Haiti spolu s křesťanstvím nejrozšířenějším náboženstvím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodoo je na Haiti spolu s křesťanstvím nejrozšířenějším náboženstvím. |

PORT-AU-PRINCE  Na Haiti během posledních šesti týdnů zemřelo na nákazu cholerou téměř dva tisíce lidí. Mezi zoufalými obyvateli ostrovního státu teď navíc propukl hon na čarodějnice. Rozzuřený dav v jihozápadní části země zlynčoval, ukamenoval nebo mačetami usmrtil nejméně dvanáct lidí. Oběti prý úmyslně šířily nákazu pomocí černé magie.

Fámy o tom, že za epidemií stojí vyznavači voodoo, se rozšířily hlavně v jihozápadním regionu Grand Anse, píše deník The Daily Telegraph. Stoupenci černé magie tam prý infekci šířili pomocí tajemného prášku.

Podle policie se davy vyzbrojené mačetami vrhly na údajné strůjce nákazy a po brutální vraždě jejich těla spálily na ulici.

'Tajemný prášek'
''Útočníci byli přesvědčeni o tom, že oběti se snažily vyvinout látku, která napomáhá šíření cholery. První takový případ se udál minulý týden, od té doby máme podobné případy hlášeny každý den", cituje haitského prokurátora australský deník Sydney Morning herald.

Epidemie Cholery

Na základnu OSN na Haiti zaútočily stovky lidí. Viní ji ze šíření cholery

Haiti postihla další rána: v zemi se šíří cholera, je i v hlavním městě

Půl roku od zemětřesení na Haiti: většina sirotků končí na ulici

Haiti sužuje epidemie cholery.

Voodoo má na Haiti svůj původ a v zemi se těší značné popularitě. Zhruba polovina populace toto náboženství v nějaké formě praktikuje, i když zárověň s ním vyznává i další víru, nejčastěji křesťanství. Magie je hluboce zakořeněná hlavně na haitském venkově a dodnes hraje v životě tamějších lidí významnou roli.

84 tisíc nakažených
Vláda v reakci na brutální zabíjení vydala prohlášení, ve kterém se snaží obyvatele uklidnit. "Cholera je mikroorganismus. Jediným způsobem jak předcházet nákaze je dodržování hygieny. Žádný vyznavač voodoo nedokáže choleru ani léčit ani šířit", píše se například v prohlášení.   

Od propuknutí epidemie zemřelo už přes 1900 lidí a dalších 84 tisíc lidí bylo infikováno. Jedna z nejchudších zemí se vzpamatovává z katastrofálního zemětřesení, které v lednu zabilo na 250 tisíc lidí.

jvJana Vrubelová