6. ledna 2017 18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hon na čarodějnice.‘ Proč se mluví jen o ruských a ne o čínských hackerech, ptá se Trump

Donald Trump během kampani na Floridě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během kampani na Floridě | foto: Reuters

WASHINGTON Nově zvolený americký prezident Donald Trump označil rozruch okolo údajných ruských hackerů za „politický hon na čarodějnice“. V novinovém rozhovoru se současně pozastavil nad tím, že se nemluví o čínských hackerech.

„Čína se poměrně nedávno pirátsky zmocnila 20 milionů jmen státních úředníků. Proč o tom nikdo nemluví? Je to politický hon na čarodějnice,“ řekl Trump listu The New York Times. Připomněl, že hackeři pronikli i do Kongresu a Bílého domu, Spojené státy se podle něj staly hackerskou metropolí světa.

Donald Trump.
Donald Trump při projevu

Trump se takto vyslovil ještě před dnešní schůzkou s představiteli tajných služeb USA, kteří jej mají informovat o skandálu kolem údajného zasahování ruských hackerů do nedávných amerických prezidentských voleb.

Trump žádá vyšetřování

Moskva popírá obvinění, že by se za pomoci počítačových pirátů a krádeží elektronických dokumentů pokoušela ovlivnit loňské americké prezidentské volby ve prospěch soupeře demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Vítěz voleb Donald Trump tato nařčení již dlouho zpochybňuje.

Trump v pátek rovněž uvedl, že míní požádat výbory Kongresu, aby vyšetřily, jak je možné, že televize NBC získala tajné informace ohledně vměšování ruských hackerů do prezidentských voleb ještě dříve než on.

Tajné služby předaly prezidentovi Baracku Obamovi svou zprávu o ruském vměšování ve čtvrtek.

Bílý dům zaregoval prostřednictvím svého mluvčího, který ujistil, že informace, použité NBC, rozhodně neunikly z Bílého domu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz