2. prosince 2017 7:43, aktualizováno  11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Honduras pod tíhou protestů. V zemi platí po prezidentských volbách výjimečný stav

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Honduranská armáda a policie mají za úkol potlačit protesty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Honduranská armáda a policie mají za úkol potlačit protesty. | foto: Reuters

TEGUCIGALPA Honduraská vláda vyhlásila podle agentury AFP v noci na sobotu výjimečný stav kvůli protestům, které zemi zachvátily po nedělních prezidentských volbách. Mezi šestou hodinou večerní a ranní platí zákaz vycházení, toto opatření potrvá deset dní.

„Bylo schváleno dočasné omezení ústavních práv, aby ozbrojené síly a policie mohly potlačit vlnu násilností, která zemi zaplavila,“ řekl státní tajemník Ebal Díaz.

Honduras pod tíhou protestů.

Vítěz voleb měl být oznámen v pátek, vyhlášení ale bylo znovu odloženo. Podle nejvyššího volebního soudu, který je v Hondurasu obdobou ústřední volební komise, je po sečtení téměř 95 procent odevzdaných hlasů v čele současný pravicový prezident Orlando Hernández se 42,92 procenta hlasů. Jeho kandidatura je ale sporná, protože ústava neumožňuje dva mandáty po sobě. Levicový opoziční kandidát Salvador Nasralla měl podle těchto údajů zatím 41,42 procenta hlasů. Volba prezidenta je jednokolová a k vítězství stačí prostá většina.

Volební soud oznámil, že ručně spočítá lístky z 1031 hlasovacích uren, u kterých se objevily nesrovnalosti. Sčítání má začít dnes v 09:00 místního času (16:00 SEČ). Výsledky budou vyhlášeny až po úplném dokončení procesu. Nasrallova středolevá aliance ale požaduje přepočítání hlasů ve třech z 18 honduraských departementů, kde se podle ní objevily nesrovnalosti. Pokud její požadavky nebudou splněny, tak odmítá uznat výsledky, které nejvyšší volební soud oznámí.

Honduras pod tíhou protestů.

Nedůvěra opozice ve sčítací proces pramení zčásti z toho, že volební soud je jmenován Národním shromážděním, nad kterým má kontrolu Hernándezova Národní strana, zčásti pak z náhlé ztráty Nasrallova náskoku při sčítání hlasů. Po sečtení více než poloviny hlasů totiž Nasralla vedl zhruba o pět procentních bodů. Opoziční stoupenci v pátek vyšli ve velkém počtu do ulic.

Policejní zdroje uvedly, že nejméně jeden člověk byl zastřelen při pátečních protestech ve městě La Ceiba, 12 příslušníků armády a policie pak bylo zraněno při demonstracích, které zkomplikovaly dopravu v oblasti tohoto nejvýznamnějšího honduraského přístavu. Při protestních akcích v metropoli Tegucigalpě utrpělo zranění už nejméně deset demonstrantů, sdělily zdravotnické zdroje.

Ve druhém největším honduraském městě San Pedro Sula bylo zadrženo více než 100 lidí kvůli podezření z drancování obchodů, sdělil mluvčí policie. Lidé v pátek zaplavili supermarkety, aby se zásobili jídlem. Silnice na řadě míst v zemi jsou blokovány rozhořčenými demonstranty. Fronty se vytvořily také před benzinovými pumpami, bankami a bankomaty.

Honduras pod tíhou protestů.

Oba kandidáti, Hernández i Nasralla, se již dříve prohlásili za vítěze voleb.

Honduraská ústava z roku 1982, podobně jako některé další ústavy zemí v Latinské Americe, po zkušenostech s diktátorskými režimy zakazuje dva prezidentské mandáty v řadě. Podle výroku honduraského ústavního soudu z roku 2015 je ale takové omezení nepřípustné.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz