9. září 2019 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hongkong je nedílnou součástí.‘ Jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena, píší média v Číně

Střet demonstrantů s policií v Hongkongu (24. srpna 2019). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střet demonstrantů s policií v Hongkongu (24. srpna 2019). | foto: ČTK

HONGKONG Hongkong je nedílnou součástí Číny a jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena, uvedla dnes čínská státní média v reakci na nedělní výzvu hongkongských demonstrantů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby jejich město osvobodil.

Jeden z nejvýznamnějších hongkongských prodemokratických aktivistů Joshua Wong se v pondělí vydal na cestu do Německa, odkud chce pokračovat do Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji Hongkongu za demokratické reformy. Stovky hongkongských studentů pokračovaly v pokojných protestech v řadě čtvrtí města, kde vytvořili lidské řetězy na podporu protivládních demonstrantů po nových víkendových střetech.

Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali ke konzulátu Spojených států, mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem „Prezidente Trumpe, osvoboďte, prosím, Hongkong“. Čínský list China Daily v pondělí uvedl, že existují důkazy, že za protesty v Hongkongu stojí zahraniční síly. 

Varoval také demonstranty, aby „přestali testovat trpělivost centrální vlády v Pekingu“, pod jejíž správu se v roce 1997 bývalá britská kolonie Hongkong vrátila. Vláda v Hongkongu, která je pročínsky orientovaná, odsoudila „nelegální chování radikálních demonstrantů“ a varovala USA, aby nezasahovaly do jejích záležitostí.

Pořádková policie ve stanici metra Causeway Bay v Hongkongu.
Muži je lékaři poskytnuta první pomoc poté, co se hodně nadýchal slzného plynu.

Nedělní protest před americkým konzulátem v Hongkongu byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn. Podle agentury Reuters zůstává atmosféra ve městě i v pondělí napjatá, ačkoli stanice metra uzavřené při nedělních násilnostech se znovu otevřely.

Na mnoha místech v Hongkongu se dnes sešli studenti ve školních uniformách a obličejových maskách, kterými se protestující na demonstracích chrání před zásahy policie slzným plynem. Nynější i bývalí studenti na podporu požadavků demonstrantů vytvořili lidské řetězy. „Studentské lidské řetězy jsou nejsilnějším důkazem toho, že protesty jsou ve společnosti hluboko zakořeněny,“ prohlásil absolvent Alan Leong.

Protesty v Hongkongu trvají už od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených demonstrantů a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Hongkongská policie v pondělí propustila z vazby předního hongkongského aktivistu Joshuu Wonga, který byl v neděli zadržen na letišti, když se chystal odcestoval do Německa. Wonga zatkly hongkongské úřady již koncem srpna s obviněním z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci.

Hongkongské úřady v neděli uvedly, že Wong záměrem opustit zemi podmínky kauce porušil. Úřady oznámily, že se jednalo o procedurální chybu a že podmínky kauce cestovat do zahraničí Wongovi umožňují. „Joshua Wong je na cestě do Německa a bude mu dovoleno odcestovat do Spojených států,“ sdělil mluvčí strany Demosisto, kterou Wong založil. V cizině chce prý Wong zůstat do konce září.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.