28. září 2014 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkong na rozcestí. Demonstranty za demokracii rozhání slzný plyn

Policie v Hongkongu používá proti demonstrantům slzný plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Hongkongu používá proti demonstrantům slzný plyn. | foto: Reuters

HONGKONG Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing slíbil, že se bude v brzké době konat nové kolo konzultací k volební reformě. Bývalá britská kolonie nyní zažívá vlnu prodemokratických protestů, tamní policie zablokovala přístup k areálu vlády, kde od pátku protestují tisíce lidí za zachování širokých občanských svobod a za demokratické změny. Později policisté proti demonstrantům nasadila slzný plyn.

Leung Čchun-jing na tiskové konferenci neřekl, kdy se další jednání bude konat. Šlo přitom o jeho první vystoupení od začátku tohoto týdne, kdy studenti zahájili protestní akce za prodemokratické změny. Jedním z jejich požadavků je i to, aby se s nimi šéf výkonné rady sešel a diskutoval s nimi o volebních reformách.

Lídr Hongkongu podle stanice BBC také varoval, že proti tomu, co nazval nepovolenou demonstrací, budou podniknuty rázné kroky.

Protestující v Hongkongu s deštníkem. Kolem zuří bitva mezi policií a...
Protestující se drží plotu, zatímco kolem něj prší slzný plyn.
Centrum Hongkongu zaplavily desítky tisíc demonstrantů.
Desítky tisíc protestujících obsadily centrální náměstí před sídlem vlády v...

Barikády před sídlem vlády

Demonstranti se u sídla vlády zabarikádovali, použili k tomu zátarasy, které na místo původně přivezla policie. Nasadili si ochranné masky pro případ, že by proti nim strážci pořádku stejně jako v minulých dnech použili pepřový sprej. Na jedné z ulic ve vládní čtvrti propukl chaos, když se další lidé chtěli dostat k demonstrantům u sídla vlády a policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Reuters není zatím jasné, kolik lidí bylo při zásahu zraněno.

K TÉMATU:

Panují obavy, že policie se chystá na velký zásah proti demonstrantům před pondělkem, kdy se v Hongkongu, který je finančním centrem Asie, znovu začne obchodovat. Napětí se zvýšilo, když jeden z hlavních aktivistů Benny Tai v sobotu nečekaně vyhlásil začátek hlavní protestná akce, blokády finanční čtvrti. Učinil tak několik dní před plánovaným termínem.

Pod kontrolou Číny

Od pátku, kdy demonstrace u vládního komplexu začala, policisté zatkli skoro 80 lidí, 29 protestujících a policistů utrpělo zranění.

Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Organizátoři současných demonstrací v Hongkongu požadují plnou demokracii, včetně svobodných voleb. Nicméně Čína chce, aby v nich mohli kandidovat jen vybraní kandidáti loajální vůči režimu v Pekingu. Vedení komunistické strany se obává, aby se prodemokratické iniciativy nepřelily do měst v pevninské části země, a neohrozily tak jeho postavení.

Sedmnáctiletý vůdce

Joshua Wong, jeden ze studentských vůdců demonstrací v Hongkongu.

Joshua Wong, jeden ze studentských vůdců demonstrací v Hongkongu.

Jedním z vůdců demonstrantů a asi nejvýraznější postavou současných protestů je sedmnáctiletý Joshua Wong. Student Otevřené univerzity v Hongkongu už před dvěma lety zorganizoval protesty proti změně školních osnov, které měly dávat větší důraz na čínskou kulturu. Demonstrací se tehdy účastnilo přes sto tisíc lidí a vláda svůj návrh nakonec stáhla. Wong se angažuje i v současných protestech, spekuluje se však o tom, že byl v sobotu zatčen policií.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz