Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkong odložil schvalování sporného zákona o vydávání osob do pevninské Číny

Desetitisíce lidí v neděli vyrazily do ulic Hongkongu ve snaze odvrátit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetitisíce lidí v neděli vyrazily do ulic Hongkongu ve snaze odvrátit... | foto: Reuters

Hongkong Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v sobotu oznámila odklad schvalování zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu. Návrh zákona vyvolal masové protesty, neboť norma by umožnila vydávat podezřelé do zemí, s nimiž Hongkong nemá smlouvu o vydávání, tedy i do pevninské Číny. Lamová řekla, že odklad je časově neomezený, a vyloučila, že by se návrah k projednávání do parlamentu dostal ještě letos.

Hongkong je bývalá britská kolonie, předaná Číně roku 1997 v rámci principu jedna země, dva systémy, což garantuje určitou autonomii v oblasti justice, legislativy a ekonomického systému. Kritici se obávají, že Peking by kontroverzního zákona využil k pronásledování svých oponentů a že by norma utužila čínskou kontrolu nad Hongkongem. Vedení Hongkongu tvrdí, že zákon zabrání tomu, aby se někdejší kolonie stala útočištěm zločinců.

Lamová po nočním jednání s kabinetem novinářům řekla, že k rozhodnutí dospěla kvůli nespokojenosti, kterou občané projevují, a že odklad je časově neomezený. Své vystoupení přitom zahájila konstatováním, že Hongkong musí chránit zákon a pořádek a že se správa snažila sblížit názorové rozdíly.

Správkyně prohlásila, že legislativní proces kolem zákona bude zastaven a že o dalším postupu se rozhodne po všeobecné konzultaci. „Budeme komunikovat se společností, více vysvětlovat a více naslouchat. Vláda bude otevřená názorům o zákonu,“ řekla Lamová.

„Podle mé zkušenosti nelze tuto názorovou výměnu stihnout ještě letos,“ řekla Lamová. Přitom vyloučila, že by se zákon do konce roku dostal zpět do Zákonodárné rady, a prohlásila, že pro konzultace s veřejností nebyl stanoven žádný časový limit.

Podle hongkongského tisku se dnešním rozhodnutím pouze pozastavil proces druhého čtení, které může být kdykoli obnoveno upozorněním, jež musí být vydáno parlamentu s 12denním předstihem. South China Morning Post napsal, že pokud ovšem vláda nevrátí zákon do hry do července 2020, příslušný legislativní proces automaticky skončí.

Správkyně přiznala, že dosavadní postup vlády nebyl správný, což vyvolalo „velký konflikt v Hongkongu, který byl v minulých dvou letech relativně klidný“. „Mnoho lidí bylo zklamáno, zarmouceno a pociťovalo lítost. Přijmeme kritiku upřímně a s pokorou,“ řekla Lamová. Při odpovědi na otázku o neurčitosti odkladu řekla, že návrh zákona není zrušen, protože je stále třeba vyřešit zákonné nedostatky.

Server Hongkong Free Press (HKFP) před tiskovou konferencí napsal, že síla protestů z tohoto týdne přivodí konec Lamové. Správkyně bude muset odstoupit nyní, nebo později, soudí HKFP. Lamová se na tiskové konferenci dotazu na téma rezignace vyhnula. Sdělila pouze, že se po dva roky v úřadě snažila přispět k harmonizaci společnosti.

Hájila také postup policie při protestech s tím, že na televizních záběrech je vidět, že mnoho účastníků na policisty útočilo. Příznivě se vyjádřila k Pekingu. Na dotaz, zda se odkladem nedostala do potíží s Pekingem, řekla, že centrální vláda projevuje „porozumění, důvěru, respekt a podporu“. Lamová také prohlásila, že je odpovědná jak vůči Pekingu, tak vůči Hongkongu a že jakýkoli její krok musí být zákonný. Účelem odkladu podle ní není lidi zpacifikovat nebo napravit poškozenou pověst vlády, ale obnovit společenský smír.

Minulou neděli v Hongkongu protestoval až milion lidí a ve středu desetitisíce demonstrantů zablokovaly ulice v okolí vládních institucí, aby zabránily projednávání zákona. Policie zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Zraněno bylo přes 80 lidí včetně dvacítky policistů a za mřížemi skončilo 11 osob.

Další velký protest je svolán na tuto neděli a podle organizátorů, jež citovala stanice CNN, se bude konat bez ohledu na oznámený odklad. Lidé se prý obávají, že jde jenom o taktický čínský manévr. Demonstrace mají pokračovat, dokud návrh zákona nebude zrušen. To potvrdil Jimmy Sham z občanského sdružení ochránců lidských práv. „Musíme vládě říci, že lidé v Hongkongu budou dále manifestovat, dokud zákon nebude stažen,“ řekl.

Na dnešní tiskové konferenci také padly dotazy, zda se Lamová rozhodla pro odklad z obav před nedělní demonstrací. Správkyně odpověděla, že to s tím nemá co dělat. „Ve středu se vystupňovalo násilí, byla to vážná konfrontace,“ řekla. Je prý odhodlána zabránit dalším zraněním.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...