Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongská policie brání slzným plynem aktivistům v opuštění univerzity, v níž se zabarikádovali

Hořící areál polytechnické univerzity v Hongkongu během protivládní demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící areál polytechnické univerzity v Hongkongu během protivládní demonstraci. | foto: Athit PerawongmethaReuters

HONGKONG Policie pokračuje v obléhání hongkongské polytechnické univerzity, kde se zabarikádovalo asi 500 prodemokratických aktivistů. Policisté chtějí všechny demonstranty pozatýkat. Velká skupina protestujících se dnes pokusila z univerzitního areálu uniknout, ale příslušníci bezpečnostních sil jim v tom zabránili za použití slzného plynu, gumových projektilů a obušků a přinutili je vrátit se zpátky.

Protesty dnes vypukly i na mnoha dalších místech v Hongkongu.Demonstranti obsadili univerzitu minulý týden na protest proti vládě v Hongkongu. O víkendu policie univerzitní areál obklíčila a sváděla se studenty 

bitvu na dálku s pomocí slzného plynu. Demonstranti odpovídali zápalnými láhvemi a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl v neděli zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Byly to jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii.

Dnes nad ránem policie do kampusu krátce vešla, ale nepostoupila daleko, a demonstranti si kontrolu nad univerzitou udrželi. Podle agentury AP však situace uvnitř areálu není optimistická. „Jsme vyčerpaní, protože jsme vzhůru 

od nedělních pěti ráno. A také jsme zoufalí, protože nám docházejí zásoby,“ řekl podle agentury AP jeden z demonstrantů jménem Matthew.

„Dochází tady voda a jídlo. Lidé jsou už téměř smíření s tím, že boj je u konce... Nálada je hodně pochmurná,“ uvedl obdobně podle televize CNN fotožurnalista Aidan Marzo, který je v kampusu od neděle.

Demonstranti se pokoušejí opustit kampus  polytechnické univerzity v Hongkongu.
Protestující je zadržen policií při jejím obležení areálu polytechnické...

Rektor univerzity natočil vzkaz, v němž uvedl, že policie umožní protestujícím z areálu odejít a dočasně se vzdává použití síly. Dodal, že policisté aktivisty doprovodí na policejní stanici, kde bude jejich případ „spravedlivě posouzen“. Podle agentury AP je ale nepravděpodobné, že by studenti přijali tuto nabídku, která by pravděpodobně znamenala jejich hromadné zatčení.

Vysoké školy i školky zůstanou zavřené

Cílem řady dnešních protestů na dalších místech v Hongkongu bylo odvést pozornost policie od univerzity. Někde přitom byla opět narušena doprava. Hongkongské úřady rozhodly, že všechna vzdělávací zařízení, od školek až po vysoké školy, zůstanou i v úterý zavřená. Učit se tak nebude již šestým dnem v řadě.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes prohlásil, že protesty v Hongkongu „již nejsou mírovou demonstrací“. „Je to skupina kriminálníků, která uplatňuje násilí proti řadovým občanům,“ prohlásil Keng. Zdůraznil také, že by nikdo neměl podceňovat odhodlání Číny hájit svou suverenitu a stabilitu Hongkongu. Podle Kenga je „obnova pořádku v Hongkongu tím nejnaléhavějším úkolem“.  

Vysoký činitel administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes podle agentury Reuters odsoudil „neopodstatněné použití síly“ v Hongkongu v posledních dnech a vyzval Peking, aby ochránil svobody této oblasti.

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!