Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongská policie zatkla devět lidí. Měli totiž pomoc dalším osobám utéct z Číny

Hongkongská policie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkongská policie - ilustrační foto. | foto: Reuters

Hongkong Policie v Hongkongu zatkla devět lidí kvůli podezření, že poskytli peníze a další pomoc skupině 12 osob, které se v srpnu pokusily utéct z tohoto autonomního území, ale čínské úřady je zadržely. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Devět zatčených - čtyři muži a pět žen - byli pokládáni za přátele zadržených.

Policie devět lidí zatkla kvůli obvinění z poskytování pomoci podezřelým, kterým obstarali loď a zajistili dopravu a ubytování, uvedl policista z odboru organizovaného zločinu. Skupina 12 zadržených se podle něj dopustila trestných činů na území Číny a jejich zadržení nemělo nic společného s hongkongskou policií. 

Zatčeným policie také zabavila v přepočtu asi 1,5 milionu korun v hongkonské měně, dále počítače, mobilní telefony a stvrzenky na plavbu lodí. Policie nevylučuje, že bude zatýkat i nadále.

Předpokládalo se, že skupina 12 lidí, kteří se pokusili z Hongkongu uprchnout v srpnu, měla namířeno na Tchaj-wan. Čína totiž zavedla nový zákon o národní bezpečnosti, který se v Hongkongu zaměřuje na politické oponenty Pekingu.

Ačkoli je Hongkong součástí Číny, má samostatný imigrační systém a mezi autonomním územím a pevninskou Čínou existují hraniční kontroly.

Tchaj-wan v červenci otevřel kancelář na pomoc obyvatelům Hongkongu, kteří chtějí emigrovat. Samosprávná ostrovní demokracie je populární volbou mezi účastníky hongkongských protestů, kteří se po přijetí nového bezpečnostního zákona rozhodli opustit Hongkong, dodává AP.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK MONTÁŽE S NÁSTUPNÍM BONUSEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč