13. srpna 2019 7:18, aktualizováno  20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongské letiště kvůli protestům opět zrušilo všechny odlety, demonstranti se střetli s policií

Kvůli demonstraci na letišti v Hongkongu zrušily místní úřady všechny ještě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli demonstraci na letišti v Hongkongu zrušily místní úřady všechny ještě... | foto: Reuters

Hongkong Protivládní demonstranti, kteří pátý den protestují na letišti v Hongkongu, se v úterý střetli s pořádkovou policií. Letiště kvůli pokračujícím protestům už druhý den muselo zrušit většinu odletů, protože do jeho prostor se po pondělní blokádě vrátily tisíce demonstrantů. Americký prezident Donald Trump s odvoláním na tajné služby uvedl, že Čína přesouvá vojsko k hranicím Hongkongu.

Podle agentury Reuters není zřejmé, zda Trump informoval o nových armádních přesunech poblíž Hongkongu, anebo o těch, o kterých už dříve psala různá média. „Naše tajné služby nás informovaly, že čínská vláda přesouvá vojáky na hranici s Hongkongem. Všichni by měli zůstat v klidu a v bezpečí!“ napsal šéf Bílého domu na Twitteru.

Nedlouho předtím Trump nazval protesty v Hongkongu „obtížnou situací“ a vyjádřil naději, že dopadnou dobře „pro všechny, včetně Číny“. Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že protesty se vyvinou směrem „ke svobodě“.

Dav demonstrantů v černém oblečení nejdříve zaplnil příletovou halu, poté se jim i přes přítomnost policie podařilo dostat do míst pro odbavení cestujících a k odletům. Zablokovali také jeden z příchodů k pasové kontrole a cestující se nemohli dostat k letadlům. Místní úřady lidem vzkázaly, aby se na letiště raději nevydávali, aerolinky pak doporučily klientům, aby si rezervovali letenky na jiné dny.

Aktivisté se z velké části usadili na podlahu letiště. V rukou drželi protivládní transparenty a plakáty určené cestujícím z kontinentální Číny i ze zbytku světa. „Demokracie je dobrá,“ píše se na jednom z nich, na dalších se omlouvají cestujícím za způsobené obtíže.

Protest proti policejnímu násilí

Večerní potyčky mezi demonstranty a policií vypukly podle CNN poté, co muže s cedulí „Jsem čínský policista předstírající demonstranta“ odvážela zřejmě v bezvědomí záchranná služba z odletové haly. Policie následně vstoupila do budovy terminálu a část demonstrantů se snažila vyhnat slzným plynem. Když protivládní aktivisté začali stavět barikády z vozíků a zavazadel, policisté se stáhli ven.

Aktivisté na letišti od pondělí vyjadřují nesouhlas i proti násilí, jehož se policie o víkendu dopustila na demonstrantech. Část z nich má obvazy nebo pásky přes oko jako vyjádření solidarity s mladou ženou, kterou během protestů do oka zasáhl gumový projektil. Policie je z blízka střílela do davu, na některých místech v neděli použila i slzný plyn.

OSN v úterý hongkongské úřady vyzvala, aby víkendové protesty řádně prošetřily. Ze záběrů totiž podle organizace vyplývá, že bezpečnostní složky slzný plyn pálily do přeplněných a uzavřených prostor, což odporuje mezinárodním úmluvám.

Čína: Nemístné vměšování

Čína výzvu odmítla s tím, že je nemístným vměšováním do vnitřních záležitostí a „špatným signálem pro pachatele násilných trestných činů“. „Čínská ústřední vláda plně podporuje správkyni Hongkongu Carrie Lamovou (...) a podporuje hongkongskou policii a soudní orgány, které rozhodným způsobem prosazují zákon,“ uvedlo v prohlášení čínské zastoupení při OSN v Ženevě.

Lamová, která se v posledních týdnech k největší politické krizi za desítky let příliš nevyjadřuje, v úterý prostřednictvím médií vyzvala obyvatele ke klidu a prohlásila, že násilnosti ze strany demonstrantů uvrhly Hongkong do stavu „paniky a chaosu“. „Hongkong jako otevřené, svobodné, velmi tolerantní a ekonomicky stabilní město pocítí těžké rány... Zotavení může trvat dlouho,“ řekla správkyně, které mnozí vyčítají, že chce posílit kontrolu Číny nad ostrovem.

K problematice čínsko-hongkongských vztahů se v úterý vyjádřil i Chris Patten, poslední správce území z doby, kdy byl Hongkong ještě pod britskou nadvládou. Podle něj by čínská intervence byla katastrofou. Hongkong se vrátil pod správu Číny v roce 1997, město má ovšem vlastní právní řád.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz