7. září 2019 13:50, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongské úřady brání protestům u letiště. Hledají deštníky či obličejové masky, symboly protestujících

Pořádková policie zakročuje proti demonstrantům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pořádková policie zakročuje proti demonstrantům. | foto: Reuters

Hongkong Hongkongské policii se v sobotu díky zevrubným kontrolám podařilo zabránit opakování blokády letiště, k níž minulý týden sáhli účastníci rozsáhlých protivládních protestů. Hlídky po celý den střežily široké okolí letiště a prověřovaly pasy a letenky všech osob, které na něj mířily, napsala agentura Reuters. Ačkoli demonstrace v centru města se dnes odehrála převážně poklidně, při drobných střetech ve čtvrti Mong Kok policisté použili slzný plyn.

Hongkong se již několik měsíců potýká s rozsáhlými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.

Policisté v sobotu lidem v autobusech a vlacích mířících na letiště rovněž prohledávali zavazadla. Podle reportéra agentury AP zadrželi nejméně dvě osoby poté, co u nich našli obličejové masky.

Zpřísněné bezpečnostní kontroly na hongkongském letišti.
Cestující čeká na autobus před letištním terminálem, zatímco kolem prochází...

Úřady se snaží zabránit chaosu z minulého víkendu, kdy demonstranti blokovali přístupové cesty k letišti. Policisté se dnes v okolí letiště dostávali do slovních přestřelek s lidmi, kteří chtěli vyzvednout své příbuzné, ale byli vyzváni k odchodu. „Je to naprosto směšné. Přiletí nám osmdesátiletá příbuzná. Jak se dostane domů bez naší pomoci?“ uvedl jeden z těchto lidí.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil.

V pátek večer se stovky protestujících shromáždily před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, kde postavily barikády. Někteří z nich se i přes kovové mříže dostali do uzavřené stanice, kde strhávali informační cedule a stěny pomalovali grafitti. Policie do davu střílela gumovými projektily a zasáhla je slzným plynem a pepřovým sprejem.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.