Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongští poslanci smetli ze stolu kontroverzní volební reformu

Prodemokratické protesty v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodemokratické protesty v Hongkongu. | foto: Reuters

HONGKONG Prodemokratičtí poslanci hongkongského regionálního parlamentu dnes v hlasování zamítli kontroverzní volební reformu navrženou ústřední čínskou vládou v Pekingu. Poté, co ve čtvrtek ráno skončila zdlouhavá debata o návrhu, hlasovalo 28 poslanců proti návrhu. Pro schválení by vláda potřebovala 47 hlasů z celkového počtu 70 poslanců, ale v poslední chvíli před hlasováním většina propekingských poslanců opustila sněmovnu a nehlasovala, napsala agentura AP.

Propekingští poslanci později uvedli, že se jednalo o nedorozumění a špatnou komunikaci. Čekali prý venku na kolegu poslance, kterému nebylo dobře, až se vrátí na hlasování.

Reforma měla umožnit přímé volby správce Hongkongu v roce 2017, voliči by ale podle ní mohli vybírat jen z kandidátů, které předem schválí nominační výbor ovládaný přívrženci čínské vlády. Podle kritiků tak reformní balíček nezajišťoval tomuto autonomnímu čínskému území plně demokratické hlasování.

Proti návrhu reformy se již loni konaly masové demonstrace za účasti desítek tisíc lidí a protesty se v Hongkongu odehrály i tento týden.

Podle navrhované reformy měl při volbách nejprve o osudu kandidátů na nejvyššího představitele Hongkongu rozhodovat 1200 členů propekingského nominačního výboru. Aby uchazeč o místo správce Hongkongu uspěl, musel by získat nejméně 120 hlasů. Takto by vznikl užší seznam pěti až deseti kandidátů. O těchto kandidátech pak měli členové nominačního výboru hlasovat v druhém kole. Každý člen by musel podpořit aspoň dva kandidáty. Až dva nebo tři kandidáti, kteří by získali více než 600 hlasů, by poté šli do veřejných voleb.

Zastánci demokracie tento proces kritizovali, protože podle nich umožňuje Pekingu eliminovat nepohodlné kandidáty. S všeobecným volebním právem nemá zmíněný postup nic společného, říkají kritici.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...