Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongští poslanci smetli ze stolu kontroverzní volební reformu

Prodemokratické protesty v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodemokratické protesty v Hongkongu. | foto: Reuters

HONGKONG Prodemokratičtí poslanci hongkongského regionálního parlamentu dnes v hlasování zamítli kontroverzní volební reformu navrženou ústřední čínskou vládou v Pekingu. Poté, co ve čtvrtek ráno skončila zdlouhavá debata o návrhu, hlasovalo 28 poslanců proti návrhu. Pro schválení by vláda potřebovala 47 hlasů z celkového počtu 70 poslanců, ale v poslední chvíli před hlasováním většina propekingských poslanců opustila sněmovnu a nehlasovala, napsala agentura AP.

Propekingští poslanci později uvedli, že se jednalo o nedorozumění a špatnou komunikaci. Čekali prý venku na kolegu poslance, kterému nebylo dobře, až se vrátí na hlasování.

Reforma měla umožnit přímé volby správce Hongkongu v roce 2017, voliči by ale podle ní mohli vybírat jen z kandidátů, které předem schválí nominační výbor ovládaný přívrženci čínské vlády. Podle kritiků tak reformní balíček nezajišťoval tomuto autonomnímu čínskému území plně demokratické hlasování.

Proti návrhu reformy se již loni konaly masové demonstrace za účasti desítek tisíc lidí a protesty se v Hongkongu odehrály i tento týden.

Podle navrhované reformy měl při volbách nejprve o osudu kandidátů na nejvyššího představitele Hongkongu rozhodovat 1200 členů propekingského nominačního výboru. Aby uchazeč o místo správce Hongkongu uspěl, musel by získat nejméně 120 hlasů. Takto by vznikl užší seznam pěti až deseti kandidátů. O těchto kandidátech pak měli členové nominačního výboru hlasovat v druhém kole. Každý člen by musel podpořit aspoň dva kandidáty. Až dva nebo tři kandidáti, kteří by získali více než 600 hlasů, by poté šli do veřejných voleb.

Zastánci demokracie tento proces kritizovali, protože podle nich umožňuje Pekingu eliminovat nepohodlné kandidáty. S všeobecným volebním právem nemá zmíněný postup nic společného, říkají kritici.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!