2. září 2019 9:37, aktualizováno  19:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongští studenti bojkotují výuku a dál demonstrují

Policisté zasahovali v metru v Hongkongu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zasahovali v metru v Hongkongu | foto: Twitter.com/ReutersReuters

Hongkong Studenti vysokých a středních škol v pondělí v Hongkongu bojkotovali výuku, aby mohli pokračovat v protivládních demonstracích na podporu demokracie ve svém regionu, který býval britskou kolonií, ale teď je samosprávnou oblastí Číny. Po víkendu poznamenaném násilnými střety mezi policií a demonstranty v pondělí bezpečnostní složky proti davu znovu použily slzný plyn, informovala agentura Reuters.

Někteří demonstranti se v ranní špičce snažili narušit provoz metra, které blokovali už o víkendu. Policisté ale v metru hlídkovali a rychle se přesouvali mezi stanicemi, kde bylo potřeba proti protestujícím zasáhnout, uvedla agentura AP.

Tisíce studentů se mezitím v rámci bojkotu výuky sešly na protestním shromáždění před jednou z největších univerzit ve městě, další studenti vytvářeli ve městě lidské řetězy. Ke školním uniformám si mnozí vzali také přilby, brýle a obličejové masky, které nosí na protestní akce jako ochranu před slzným plynem a obušky.

„Přišel jsem, abych ostatním řekl, že ani po skončení letních prázdnin jsme se nevrátili do normálního života. Měli bychom pokračovat v boji za Hongkong,“ řekl 19letý účastník shromáždění Čchan. „Protesty mě přiměly, abych se více zajímal o společnost,“ dodal.

Demonstranti se po dni poklidných protestů střetli s policií ve večerních hodinách na poloostrově Kchou-lun (Kowloon) v jedné z hustě obydlených čtvrtí. Zatarasili tam silnice a hlasitě skandovali „Pokud shoříme, vy shoříte s námi“. Na nedalekou policejní stanici mířili lasery a házeli po ní vajíčka, policie v odpovědi použila slzný plyn, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Policisté zasahovali v metru v Hongkongu
Protestujíci se shromáždili před letištním terminálem

Hongkongská policie v pondělí oznámila, že při víkendových střetech mezi demonstranty a policí, které podle agentury Reuters provázelo nejhorší násilí od vystupňování nepokojů před třemi měsíci, bylo zadrženo 63 lidí. Byl mezi nimi i třináctiletý chlapec, který měl u sebe dvě zápalné lahve. Příslušníci bezpečnostních sil ho zadrželi v metru.

Demonstranti na pondělí vyzvali občany, aby se připojili ke generální stávce, většina lidí se ale podle všeho po víkendu nepokojů vrátila k běžnému životu. Obchody mají otevřeno, vlaky fungují a pracující se ráno vydali do zaměstnání, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP se lidé, kteří se rozhodli uposlechnout výzvy ke stávce, sešli v parku Tamar. Podle organizátorů se jich tam sešlo až 40.000.

Účastníci protestů v Hongkongu požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z omezování svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!