12. března 2017 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hořela auta, kácely se sloupy elektrického vedení.‘ Gruzínská policie během nepokojů zatkla 40 lidí

Ilustrační foto: Nepokoje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Nepokoje | foto: Reuters

TBILISI Gruzínská policie během víkendových nepokojů v přístavním městě Batumi zadržela okolo 40 lidí. Oznámil to v neděli gruzínský ministr vnitra Giorgi Mgebrišvili. „Srážky policie s demonstranty přerostly v pouliční nepokoje. V Batumi hořela auta, kácely se sloupy elektrického vedení,“ vylíčil server Kavkazskij uzel.

Batumi je správním střediskem autonomní Adžárie, kde se v minulosti projevovaly separatistické tendence. Speciální policejní jednotka při rozhánění davu použila slzný plyn i gumové projektily. Mezi 22 raněnými je prý šest policistů.

„Podobnému chaosu či jakýmkoli nepokojům na území Gruzie uděláme přítrž adekvátní silou. Všechny osoby, které se zúčastnily nepokojů v Batumi či byly jejich organizátory, budou potrestány se vší přísností zákona,“ prohlásil ministr. Podle agentury Interfax nevyloučil, že na ministerstvu vnitra dojde ke kádrovým změnám.


Nepokoje podle médií vypukly v noci na neděli poté, co policie v sobotu večer zatkla šest mužů, kteří se dostali do potyčky se strážci zákona. Následně se srotil dav, který se pokoušel vtrhnout na policejní velitelství, aby zatčené osvobodil. Proti demonstrantům zakročily zvláštní pořádkové oddíly. Nepokoje trvaly několik hodin. Centrum města nyní podle úřadů plně kontroluje policie a speciální síly. Hasiči ještě ráno hasili podpálené kontejnery na odpad i hořící civilní a policejní vozy.

Před zásahem speciálních jednotek gruzínský premiér Giorgi Kvirikašvili v televizím projevu obvinil z vyvolání nepokojů „destruktivní síly“, které vyprovokovaly další občany k vandalismu i násilí vůči strážcům zákona. Současně vyzval ke klidu.

Většina demonstrantů se podle médií rozešla poté, co se na scéně objevila speciální jednotka, která následně rozehnala zbytek davu.

Šest mužů, po jejichž zatčení následovaly nepokoje, bylo podle ministra vnitra propuštěno na svobodu, ale čeká je správní řízení.

V Batumi se má v neděli sejít ke zvláštnímu zasedání gruzínská rada národní bezpečnosti. „Nejdůležitější je zastavit negativní procesy. Bohužel, jsou zranění, jak civilisté, tak policisté. Vyjadřovat svobodu slova je právem občanů, ale vandalismus s tímto právem nemá nic společného,“ prohlásil tajemník rady David Rakviašvili.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz