27. srpna 2019 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nehoří jen Amazonie. Angola a Kongo se potýkají s trojnásobkem požárů

Snímek z 27.8.2019 ukazující aktuální požáry na planetě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z 27.8.2019 ukazující aktuální požáry na planetě | foto: NASA

PRAHA Vážnost požárů, se kterými se v poslední době potýkají hasiči v brazilském amazonském pralese, přitáhla pozornost i politiků na summitu G7. Požáry v Amazonii přitom nejsou v tuto chvíli nejrozsáhlejší na planetě. S těmi se potýká Afrika, konkrétně Angola a Demokratická republika Kongo.

Podle map americké NASA, které zaznamenávají požáry všude na světě, byly ještě v neděli nejmasivnější požáry na planetě právě ve středoafrickém regionu. Agentura Bloomberg uvádí, že v průběhu posledního týdne měla Angola zhruba třikrát větší požáry než Brazílie.

Na jejím území bylo zaznamenáno 6902 požárů a v sousedním Kongu dalších 3395. V Brazílii jich je přitom jen 2127. A tento fakt začátkem týdne rozlítil řadu uživatelů Twitteru.

„Zajímalo by mě, proč se veřejnost nezajímá o požáry ve střední Africe,“ ptal se jeden z uživatelů sociální sítě v reakci na článek od Bloombergu.

Data od NASA však neukazují, zda jde o lesní či stepní požáry, ani jejich rozlohu. Televize BBC rovněž připomíná, že podobná data se objevila již před dvěma lety a řada z požárů v Africe byla tehdy založena úmyslně místními farmáři, kteří se zbavovali plevelu na polích, na nichž chtěli zasít.

Environmentalisté sice varují před touto metodou, jelikož podle nich vede k odlesňování, ničení půdy a ztrátě biodiverzity, ale v chudých afrických oblastech je to nejlevnější a nejpřístupnější způsob, jak vyčistit pole a zajistit půdě živiny.

Farmáři tak činí prakticky každý rok před obdobím dešťů, které začne v Angole a Kongu příští měsíc. Podle analytiků se i proto těmto požárům nedostává tolik pozornosti jako těm brazilským.

Nevyčíslitelné škody

S rozsáhlými požáry se potýká v posledních týdnech i Bolívie, do níž rovněž částečně amazonský prales zasahuje. Oheň tam zničil už skoro milion hektarů. Rozsah požárů v Brazílii se podle expertů zatím nedá přesně vyčíslit.

Amazonský deštný prales leží na 5,5 milionu kilometrů čtverečních a 60 procent z něj je na území Brazílie. Zasahuje i do Peru, Kolumbie a malou částí i do Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany, která je zámořským územím Francie.

Naléhavé výzvy k záchraně Amazonie vyvolala tento měsíc statistika brazilského institutu, podle níž letos výrazně vzrostl počet lesních požárů v Brazílii. K nárůstu podle expertů přispělo kromě klimatických změn a sucha i nelegální kácení a vypalování lesa kvůli získání zemědělské půdy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí na závěr summitu zemí G7 (USA, Kanada, Francie, Británie, Německo, Itálie a Japonsko) oznámil, že se členové G7 dohodli uvolnit na pomoc v boji s požáry v Amazonii 20 milionů dolarů (465 milionů korun). Brazílie však tuto mezinárodní pomoc odmítla.

Macron označil už předtím situaci s požáry za mezinárodní krizi. Odlesňování Amazonie vzbuzuje obavy, protože prales pomáhá pohlcovat skleníkové plyny, které způsobují klimatické změny.

mhMartin Hampejs, ČTK
J. Nový Kdo třeba? 6:54 28.8.2019
P. Aron 19:01 27.8.2019
V. Cibulka Letecky se přepravuje stále více lidí. 20:22 27.8.2019