Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hořící bible a zavřené kostely. Čína pokračuje v boji proti protestanství

Svět

  5:00
PEKING/PRAHA - Čínská vláda opět zvýšila nátlak na křesťanské kongregace v Pekingu a přilehlých provinciích. Podle pastorů a organizací monitorujících náboženské obce v Číně ničili zaměstnanci vlády kříže, pálili bible, zároveň zavírali kostely i nutili místní obyvatele podepisovat dokumenty, kterými se zříkali víry.

Hořící kříže a bible v Číně. foto: Bob Fu Twitter

„Mezinárodní komunita by měla být značně pobouřená a zvonit na poplach kvůli tomuto očividnému porušení náboženské svobody,“ uvedl pro agenturu AP Bob Fu, zakladatel a předseda organizace China Aid. Právě tato organizace zaznamenala během minulého víkendu uzavírání kostelů v provincii Che-nan. Dochází prý ke „značné eskalaci“ boje proti náboženství.

Zprávy o zásazích vlády na církevních pozemcích potvrdili v průběhu minulého týdne i pastoři z města Nan-jang, podle nichž proběhly zátahy na různá zařízení již minulou středu. 

Jeden z kněží, který si nepřál být jmenován z obav ze stíhání, uvedl, že jen co otevřel dveře do kostela, nahrnuli se dovnitř neznámí lidé a okamžitě odnesli náboženské symboly a bible. Následně je na volných prostranstvích zapálili. Úředníci následně přešli k věřícím a nutili je podepsat dokumenty, jimiž se zřeknou náboženské víry.

„Naposledy proběhla kampaň, při níž hořely bible, v šedesátých letech za vlády diktátora Maa Ce-tunga, tehdy pod vedením jeho ženy Ťiang Čching v Šanghaji,“ uvedl Fu pro AP. Zároveň médiím poskytl kamerové záběry, na nichž je vidět samotné pálení knih. Zároveň je to prý poprvé od Velké kulturní revoluce, která skončila v roce 1976, kdy byli křesťané nuceni podepisovat podobné zřeknutí se víry.

Podle odborníků jde o o největší zásah do svobod věřících od roku 1982, kdy vstoupila v platnost nová ústava, v níž byly poprvé zakotveny náboženské svobody.

Snaha „počínštit“ náboženství se v Číně objevuje dlouhodobě. Odborníci tvrdí, že prezident Si Ťin-pching takto ještě více utužuje svou moc a skrze centrální vládu požaduje po občanech naprostou oddanost ateistickému systému vedenému Komunistickou stranou Číny. Ve snaze kontrolovat veškeré aspekty života lidí tak vláda eliminuje jakoukoliv organizaci, která by narušovala zajetý pořádek.

Zákaz církve

V Pekingu navíc v neděli proběhl zátah na největší protestantskou církev v Číně, Církev Sionu, kterou úřady v ten den rozpustili. Přibližně šedesátka vládních zaměstnanců v doprovodu policistů vstoupila během odpoledne na pozemky církve a prohlásila ji za ilegální. Budovy následně úředníci zapečetili. Všem kněžím byly také zmrazeny účty.

„Církve se budou vyvíjet. Jejich blokování pouze vyostří konflikty ve společnosti,“ sdělil v telefonním rozhovoru pro AP kněz církve Sionu Ezra Čin Mingri. Podle úřadů však byla církev rozpuštěna v souladu se zákony, jelikož se neregistrovala u vládních orgánů jako náboženská organizace.

Čína má celkem na 38 milionů protestantů a podle expertů bude mít během pár let největší křesťanskou populaci na světě. I z tohoto důvodu se čínská vláda naopak snaží v posledních letech budovat dobré vztahy s Vatikánem. Zásahy proti protestantům však stále probíhají.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...