25. prosince 2009 22:33, aktualizováno 26. 12 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hořícího muže, jenž se pokusil odpálit bombu, uhasili cestující

Letadlo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo - ilustrační foto | foto: Reprofoto

WASHINGTON Třiadvacetiletý Nigerijec se pokusil na Boží hod vánoční odpálit nálož v letadle s 289 lidmi na palubě. Letoun společnosti Delta Airlines směřoval z Amsterodamu do amerického Detroitu. Díky zásahu posádky a ostatních cestujících se podařilo muže zneškodnit.

Podle Bílého domu šlo o teroristický útok.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování se útočník jmenuje Abdul Farouk Abdulmutallab a nyní ho vyslýchají vyšetřovatelé FBI. Abdulmutallab nepatřil k tvrdému jádru teroristické organizace Al-Káida. A přestože on sám tvrdil, že jednal na popud Al-Káidy, vyšetřovatelé tuto verzi zatím oficálně nepotvrdili a jeden zdroj naopak uvedl, že to není "příliš pravděpodobné".

"Jako když praskne balonek"
Incident se stal asi 20 minut před přistáním stroje v Detroitu, večer 25. prosince středoevropského času. Podle svědků se ozvala rána "jako když praskne balonek."

"Všichni byli vyděšení," prozradil jeden z cestujících Sijed Jafry. "Nejdřív se něco zablesklo, pak vyšlehl plamen a začala panika."

Abdulmutallab měl zřejmě v pouzdře na noze střelný prach, který se pokusil odpálit chemikálií z injekční stříkačky. Látky se vznítily a Nigerijci začaly hořet nohy. V nastálém zmatku se posádce a některým cestujícím podařilo muže zneškodnit a uhasit vodou a přikrývkami.

Televizi CNN se přihlásil nizozemský režisér Jasper Schuringa, který podle svých slov na Nigerijce skočil. "Měl rozepnuté kalhoty a mezi nohama mu hořel oheň," prohlásil Schuringa.

Čtěte: Nizozemský režisér zneškodnil teroristu. Vytrhl mu hořící předmět.

"Bylo to děsivé, shořela mu celá noha," řekla další z pasažérů Richelle Keepmanová. "Myslím, že už jsme nečekali, že se nám podaří přistát."

Útočník utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně. Výbušninu prý získal v Jemenu spolu s instrukcemi, kdy ji použít.

Australský zpravodajský server ABC uvedl, že zraněni byli dva lidé, jeden z nich byl údajně převezen do nemocnice.

Cestoval do USA přes Amsterodam
Zatím není jasné, jak se Abdulmutallabovi podařilo propašovat nebezpečné látky na palubu letadla. Do Amsterodamu přiletěl linkou společnosti KLM z nigerijského Lagosu a před nástupem do stroje směřujícím do Detroitu neprošel nadstandardní kontrolou. Podle vyšetřovatelů není Nigerijec na seznamu podezřelých osob, které nesmějí na palubu letadel, ačkoli figuruje na listině amerických tajných služeb kvůli "kontaktům na extremistická hnutí"

"Má vazbu na Al-Káidu, určitě vazby na extrémní terorismus, a jeho jméno dost rychle vyskočilo v databázi amerických zpravodajských služeb," řekl dle Reuters člen parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost USA Peter King. Vedle Američanů zahájila vyšetřování i nizozemská policie a nigerijské tajné služby. Řada letišť v Evropě zpřísnila odbavovací režim - čtěte Evropská letiště zpřísnila prohlídky, Ruzyně zatím ne.

Budova v londýnské ulici Mansfield Street, kde měl při studiích bydlet nigerijský terorista.

Nigerijec podle policie studoval v Londýně od roku 2005 do roku 2008 na strojírenské fakultě. Byt, který měl mít pronajatý, prohledala odpoledne britská policie. "Bezpečnost je hlavní priorita. Úzce spolupracujeme se Spojenými státy," řekl britský premiér Gordon Brown.

Obama zůstává na dovolené
Po incidentu pilot vyhlásil stav nouze a krátce poté přistál. Letoun prhledali vyšetřovatelé, ale nic dalšího podezřelého už nenašli. Abdulmutallab cestoval jen s jedním zavazadlem, které si vzal na palubu. Zbytky výbušniny analyzuje laboratoř FBI Quantico ve Virginii.

Agentura Reuters uvedla, že americký prezident Barack Obama "nařídil přijmout všechna příslušná opatření ke zvýšení bezpečnosti při cestování letadlem", ale zatím dál zůstává na Havaji, kde je na dovolené. 

Na palubě letadla Airbus 330 společnosti Northwest Airlines, která se sloučila s leteckou společností Delta Airlines, bylo 278 cestujících a 11 členů posádky.

Lidovky.cz, ČTK