Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Hořký den pro Evropu.‘ Podle politiků se zvyšuje možnost tvrdého brexitu, na tahu jsou prý Britové

Svět

  5:35
PRAHA - Ostře sledované hlasování v britském parlamentu v úterý monitorovali bedlivě také evropští politici. Pro ty je výsledek hlasování převážně zklamáním, hlavní iniciativu teď vkládají do rukou Britů. Předseda Evropské rady Donald Tusk dokonce naznačil, že by při troše odvahy nemuselo k brexitu vůbec dojít.

Premiérka Theresa Mayová před úterním rozhodujícím hlasování o brexitu. foto: ČTK

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na zamítnutí brexitové dohody v britském parlamentu podle agentury Reuters uvedl, že Evropská unie při jejím vyjednávání udělala maximum. Na případném neřízeném brexitu, tedy odchodu Spojeného království z evropského bloku bez dohody, by podle něj nejvíce tratil Londýn.

Předseda Evropské rady Donald Tusk zase ve svém tweetu naznačil, že brexit možná ještě není hotová věc. „Pokud je dohoda nemožná a nikdo žádnou dohodu ani nechce, kdo v sobě konečně najde tu kuráž říct, co je jediné pozitivní řešení?“ napsal krátce po hlasování na Twitteru Musk, který tak nepřímo vyzval někoho z britských politiků, aby nadhodil možnost od záměru Velké Británie z EU odejít odstoupit.

Riziko tvrdého brexitu je enormně vysoké

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junkcera výsledek hlasování zase nebezpečně přibližuje možnost tvrdého brexitu, kdy by Británie Evropskou unii opustila, aniž by měla předem dojednané obchodní a diplomatické dohody.

Juncker ve večerním prohlášení dohodu opět označil za nejlepší a jedinou možnou, protože podle něj snižuje škody, které brexit znamená pro občany i firmy napříč Evropou. Unie a šéf vyjednávacího týmu Michel Barnier do jejího vyjednání podle předsedy komise investovali „enormní čas a úsilí“ a ukázali kreativitu i pružnost. Text se domlouval okolo 18 měsíců.

Juncker zdůraznil, že brexit neupravený žádnou dohodou s Londýnem si Evropská unie nepřeje. Komise však podle něj bude dál pracovat na tom aby EU byla na takovou situaci plně připravena. 

„Britský parlament řekl, co si nepřeje. Teď je čas zjistit, co britští poslanci chtějí,“ reagoval na hlasování zmocněnec europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. Zdůraznil také význam ochrany práv občanů zemí EU v Británii po brexitu. Podobně se vyjádřil i předseda europarlamentu Antonio Tajani. „Potřebujeme ujištění ohledně jejich budoucnosti. Vždycky budeme na jejich straně,“ napsal na twitteru.

Hořký den pro Evropu

Za „hořký den pro Evropy“ označil úterý německý ministr financí Olaf Scholz. „Jsem sice dobře připravení, tvrdý brexit je ale to nejméně preferované řešení pro Velkou Británii i Evropskou unii, řekl Scholz. 

Mayová utrpěla ponižující porážku, čeká ji hlasování o nedůvěře. Jaké jsou další scénáře brexitu?

V krátkém prohlášení zhodnotila negativně Maoyvé drtivou porážku také irská vláda. „Bohužel, výsledek hlasování zvyšuje výrazně možnost nekoordinovaného brexitu,“ uvedla vláda s tím, že Irsko se na tuto možnost již intenzivně připravuje.

Dění v Británii ale vyvolalo ohlasy i mnohem dál, než je za kanálem La Manche. Podle BBC už případné úpravy obchodních dohod řeší i Jižní Korea. „Plánem je přezkoumat smlouvy, které by měly být upraveny, včetně dohody o volném obchodu mezi Jižní Koreou a EU a směřování souvisejících konzultací s Británií, uvedli ministři v Soulu,“ hlásil reportér BBC.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!