Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hormuzský průliv. Trump je naštvaný, že USA zajišťují bezpečnost i cizích lodí

Hormuzský průliv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hormuzský průliv. | foto: Reprofoto

Teherán/Washinghton Americký prezident Donald Trump se domnívá, že Spojené státy by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez kompenzace od států, které tuto námořní cestu pro transport ropy využívají. Napsal to dnes na Twitteru. Nejmenovaný americký diplomat agentuře Reuters řekl, že USA sestavují spojeneckou koalici k ochraně dopravních cest v Perském zálivu, jejíž členové budou přispívat „finančně i materiálně“.

Hormuzský průliv mezi Perským a Ománským zálivem je klíčovou dopravní cestou, po níž se přepravuje pětina ropy vytěžené ve světě. Nedávno tu došlo k útoku na dva ropné tankery, z něhož Bílý dům obviňuje Írán. Minulý týden nad průlivem íránská armáda sestřelila americký dron. Ozbrojenou odvetu Trump údajně kvůli neúměrným lidským obětem zastavil těsně před útokem.

24.června 2019 v 14:08, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 18:07

China gets 91% of its Oil from the Straight, Japan 62%, & many other countries likewise. So why are we protecting the shipping lanes for other countries (many years) for zero compensation. All of these countries should be protecting their own ships on what has always been....

„Čína dostává přes průliv 91 procent své ropy, Japonsko 62 procent a mnohé další země jsou na tom stejně. Tak proč chráníme tuto dopravní cestu pro ostatní státy (mnoho let) s nulovou kompenzací,“ napsal prezident. „Všechny tyto státy by měly chránit své lodi na této cestě, která byla vždycky nebezpečná,“ dodal.

Spojené státy v oblasti Hormuzského průlivu nemusejí být ani přítomny, „protože se právě staly (zdaleka) největším producentem energií na světě“, uvedl Trump. „Požadavek USA vůči Íránu je velmi jednoduchý: žádné jaderné zbraně a žádné další sponzorování terorismu,“ zdůraznil.

Agentura Reuters dnes citovala nejmenovaného amerického diplomata, podle něhož Washington dává se svými spojenci dohromady koalici k ochraně dopravních cest v Perském zálivu. Kdo má být jejími členy, diplomat neuvedl. Koalice bude monitorovat veškerou námořní dopravu v regionu a její členové budou na projekt přispívat „finančně i materiálně“.

„Jde o preventivním odstrašení, protože Íránci do toho jdou, dělají, co potřebují, a tvrdí, že za nic nemůžou. My ale víme, čeho se dopustili,“ řekl agentuře americký zdroj. Součástí monitorovacího projektu je nasazení kamer, dalekohledů a lodí.

Írán podíl na útoku na dva ropné tankery v Hormuzském průlivu popírá. Tvrdí rovněž, že americký dron byl sestřelen v íránském vzdušném prostoru. Jak Washington, tak Teherán ale dávají najevo, že si nepřejí vyhrotit spor až do ozbrojeného konfliktu.

Agentura Reuters upozornila, že Trumpův dnešní tweet připomíná jeho výtky adresované spojencům v NATO, které vyzývá ke zvýšení příspěvku do společného aliančního rozpočtu. Prezident USA si stěžuje, že náklady spojené s obranou euroatlantického prostoru má na svých bedrech z velké části Amerika.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...