20. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Horší než Hitler, vzkázal Kimův režim USA. Musí prý vymazat americkou ideologii z planety

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

PRAHA Trump je horší než Hitler, oznámila v novém prohlášení Severní Korea. Ve svém posledním prohlášení ke stažení USA z UNESCO a Pařížské klimatické dohody označila KLDR Spojené státy za arcizločince v ničení životního prostředí a uvedla, že kroky USA jsou horší než hrůzy nacistických plynových komor. Jejich ideologii musí vymazat ze světa.

Diktatura vedená mladým lídrem Kim Čong-unem nechodí pro urážky na adresu amerického prezidenta daleko. Od konce září označuje pravidelně státní severokorejská propaganda Donalda Trumpa za „starého blázna“

Ve čtvrtečním prohlášení však severokorejský režim komentoval kroky USA z pozice morální převahy a kritizoval nedávná rozhodnutí americké administrativy stáhnout se z mezinárodních smluvních organizací. Takové rozhodnutí je podle KLDR nezodpovědné a horší než hrůzy Hitlerových plynových komor.

Severokorejská agentura také uvedla, že se chování Spojených států zhoršilo ve chvíli, kdy do prezidentského křesla usedl Donald Trump, „jehož vírou jsou peníze.“

Odpálení rakety proběhlo úspěšně.
Hwasong-12. Raketa, která letěla přes Japonsko.

Podle agentury za kroky Američanů stojí „šílená ideologie, která ohrožuje světový mír“ a jako takovou ji „musí odstranit ze světa lidské civilizace, z této planety.“

„To je naše stanovisko,“ stojí v závěru dramatického prohlášení, jehož důvodem údajně bylo stažení Spojených států z UNESCO a Pařížské klimatické dohody.

„USA se rozhodly stáhnout z UNESCO pod záminkou poplatků v hodnotě stovek milionů amerických dolarů, které doposud nezaplatily. Také kvůli rostoucímu počtu hlasů v UNESCO odsuzujících Izrael,“ napsala severokorejská agentura KCNA a pokračovala s kritikou americké zahraniční politiky pod Trumpovým volebním sloganem America First - Amerika na prvním místě.

„Zároveň Spojené státy v červnu bezohledně porušily Pařížskou dohodu, která byla ovocem společných snah mezinárodní komunity za ochranu světového životního prostředí,“ napsala severokorejská agentura.

Čin překračující Hitlerovy hrůzy

Severokorejský režim vyčítá USA rozhodnutí opustit rámcovou dohodu o ochraně klimatu již od června letošního roku, kdy se americký prezident rozhodl k takovému kroku přistoupit.

„Když Spojené státy, arcizločinec v ničení životního prostředí, oznámily, že odstoupí od dohody, mezinárodní komunita označila tento krok jako ‚akt překračující Hitlerovy hrůzy způsobené toxickým plynem‘ a ‚zločin, který způsobí vyhlazení lidstva tím, že se ze zelené planety stane místnost plná toxického plynu‘,“ uvedla KCNA.

Ačkoliv řada států rozhodnutí amerického prezidenta kritizovala, žádné prohlášení označující Trumpa za Hitlera nelze doložit.

Silná slova ze strany KLDR jsou důsledku jen pokračováním táhnoucího se slovního střetu mezi Kimovým režimem a americkou velmocí. Rivalitu obou režimů v posledních měsících přiživují snahy Severní koreje o zisk jaderné hlavice použitelné v mezikontinentální střele a testování nových raketových systémů.

Ve svém zářijovém projevu během Valného shromádění OSN pohrozil zničením nepřítele naopak Donald Trump, který zároveň Kim Čong-una označil za „rakeťáka na sebevražedné misi“.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz