Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horší než v roce 2002. V Magdeburku kvůli vodě evakuovali 23 tisíc lidí

Svět

  12:02aktualizováno  16:51
BERLÍN/PRAHA - O sedmdesát centimetrů už překonalo Labe v ohroženém německém Magdeburku maximální výšku z roku 2002. Podle informace vodohospodářů se hladina zvýšila na hranici 7,45 metru a dál stoupá. Kvůli tomu evakuovali z města přes 23 tisíc lidí.

Pár se brodí zaplaveným Magdeburkem foto: ČTK

Při záplavách před jedenácti lety zaznamenali ve městě nejvyšší úroveň Labe 6,72 metru. Běžně přitom hladina dosahuje dvou metrů. Kde se voda zastaví tentokrát, nedokáže nikdo odhadnout, píše deník Bild.

Do postižených měst se sjíždějí tisíce lidí, kteří pomáhají stavět a zpevňovat hráze. "Ve Wittenbergu si lidé pomáhají, stejně jako tomu bylo při povodních v roce 2002," uvedl pro Deutsche Welle místní dobrovolný hasič Oliver Neubauer. Právě hasiči koordinují, kde je pomoc potřeba a dobrovolníky tam posílají. Pomáhat přicházejí i velmi mladí Němci, například 15letí školáci. "Nemáme školu a prostě jsme cítili, že musíme přijít," vysvětlil jeden z nich. Místní jim za jejich pomoc obstarávají občerstvení, dobrovolníci například dostávají zmrzlinu zadarmo.

Ve Wittenbergu je dobrovolníků tolik, že starosta už nemusí vyzývat lidi, aby přišli pomoci.

ČTĚTE TAKÉ:

V Magdeburku lidé sledují Labe se směsicí naděje a strachu. V Magdeburku evakuovali nemocnici, ohrožena vysokou vodou je zejména čtvrť Rothensee, kde je velký přístav a řada průmyslových podniků. Železniční most přes Labe byl uzavřen, radnice připravuje evakuační centra.

I ve Wittenbergu dnes nad ránem zaznamenali rekord, když Labe překonalo výšku 7,77 metru. Do úterý by se hladina mohla zvýšit až na 8,1 metru. Město vyzvalo asi 1500 obyvatel staré zástavby při řece, aby své domovy opustili. Krizová situace ve východoněmeckém povodí Labe podle odhadů meteorologů potrvá v závislosti na počasí ještě tři nebo čtyři dny.

V braniborském Mühlbergu v sobotu vojáci a dobrovolníci museli zpevnit přehradní nádrž na Labi 35.000 pytli písku a práce pokračovala ještě celou noc na dnešek. V sousedním Sasku sice hladina řeky na některých místech už poklesla, ale obavy obyvatel po ohlášení nových dešťů neustupují. V obci Grosstreben-Zwethau voda částečně narušila hráze a hasiči vyzvali k evakuaci 400 lidí. Většina z nich ale příkazu neuposlechla.

Sto milionů eur nebude stačit

Do boje s vodním živlem bylo v Německu zatím nasazeno 70.000 hasičů a 11.000 vojáků. Meteorologové dnes vydali novou předpověď pro spolkové země Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko, kde se zřejmě znovu zvýší hladiny řek po očekávaných deštích.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v listě Passauer Neue Presse nevyloučil, že slibovaná finanční pomoc státu ve výši 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) se bude muset zvýšit.

Stavět hráze přichází mnoho dobrovolníků.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat