27. srpna 2017 18:00, aktualizováno  21:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drama v Houstonu. Voda stoupá, tisíce lidí jsou uvězněny v domech, záchranáři nestíhají

Normálně důstojník houstonské policejní zásahové jednotky Daryl Hudeck zatýká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Normálně důstojník houstonské policejní zásahové jednotky Daryl Hudeck zatýká... | foto: ČTK/AP

HOUSTON Více než dvoumilionové texaské velkoměsto Houston je pod vodou. Úřady zatím hlásí šest mrtvých. Tisíce lidí ale zůstaly uvězněny ve svých domech. A voda stoupá. Meteorologové pochmurně předpovídají další silné lijáky. Katastrofální záplavy do Texasu přinesl hurikán Harvey.

Wilford Martinez, vpravo, je zachráněn ze zatopeného auta místním šerifem,...

Wilford Martinez, vpravo, je zachráněn ze zatopeného auta místním šerifem, Richardem Wagnerem.

Záchranáři vynáší postarší ženu ze zaplaveného objektu.

Záchranáři vynáší postarší ženu ze zaplaveného objektu.

Americký stát Texas o víkendu zasáhl hurikán Harvey, který způsobil nejméně šest úmrtí. Hurikán již během soboty zeslábl v tropickou bouři, Texas se ale nadále potýká se záplavami, které Harvey vyvolal. Prezident Spojených států Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy a hodlá oblast v nejbližším možném termínu navštívit.

Úřady vyzývají dva miliony obyvatel Houstonu, aby nevycházely. Desetitisíce z nich se podle agentury Reuters sdružily na facebookové stránce, kam řada z nich píše zoufalé výzvy o pomoc.

27.srpna 2017 v 17:10, příspěvek archivován: 27.srpna 2017 v 19:32

VIDEO: UPDATE: Water has risen a foot in 15 min. I'm one of the last in the building. God help us. @FoxNews @CNN @weatherchannel @GaughanSurfing https://t.co/ZyGQlrprDh

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

UPDATE: Water has risen a foot in 15 min. I'm one of the last in the building. God help us. @FoxNews @CNN @weatherchannel @GaughanSurfing https://t.co/ZyGQlrprDh

„Záchrana nutná!“ napsala například Lorena Martinezová s tím, že 20 lidí, včetně šesti dětí a seniorů zůstalo uvězněno v domě na Roper Street. „Volají na tísnové linky, ale nikdo to tam nebere.“

Záchranáři jsou totiž všichni v terénu, kde na hraně svých sil vyprošťují obyvatele z aut a domů. Starosta Houstonu Sylvester Turner odpoledne SEČ prohlásil, že město nasazuje dalších 40 lodí. „911 funguje, snažíme se pomoci,“ napsal na sociální síť Turner.

Guvernér povolal národní gardu

A úřady vyzvaly obyvatele, aby se raději než na půdách vyšplhali na střechy. Přesto řada z nich našla úkryt na půdě, na předchozí radu úřadů vyzbrojeni sekerou, aby se mohli v případě nouze prosekat na střechu.

Zatopený Houston.
Zatopený Houston.

Ne ale všichni. „Kdokoli poblíž můžete pomoci? Čtyři dospělí a čtyři děti jsou uvězněni na půdě. Nemají nástroje, jak prorazit na střechu,“ napsala Carolyn Withrow Hutchinsová a přidala mapu dotčené houstonské části.

Tuxeský guvernér Greg Abbott oznámil, že záchranáři dostali další vrtulníky, aby se k lidem dostali včas. „Situace je dramatická,“ oznámil guvernér. Odpoledne (ve 21 SEČ) pak oznámil, že do oblasti posílá 3000 členů národní gardy, aby pomohli se záchranou a evakuací. Zároveň úřady nasadily více sanitek, mobilních ošetřoven a autobusů k odvážení lidí, kteří uprchli ze svých domovů.

Záchranářům při evakuaci pomáhá i národní garda.
Národní garda pomáhá evakuovat zatopené oblasti.

V oblasti stále hustě prší a podle meteorologů bude pršet až do čtvrtka. Situaci navíc komplikují lokální tornáda, která se objevují. Bouře, která byla v sobotu hurikánem Harvey by měla do Houstonu doputovat podle předpovědi ve středu.

Rychlost, s jakou voda stoupala, překvapila úřady i obyvatele. Starosta Turner ale oznámil, že evakuovat dvoumilionové město v řádu dní stejně nelze. V některých částech Houstonu byla voda už po prsa a napršet by mohlo ještě přes půl metru. „Tahle událost je neočekávatelná a překonává vše, co jsme dosud zažili,“ oznámila Národní meteorologická služba (NWS).

„Za hodinu a půl bylo pod vodou první patro,“ popsal Brian Hoskins. „Zničilo nám to nábytek a auta.“

Žena volá na svého otce, zatímco opouštějí své bydliště.

Žena volá na svého otce, zatímco opouštějí své bydliště.

Člen národní gardy vynáší na zádech ženu ze zaplaveného domu.

Člen národní gardy vynáší na zádech ženu ze zaplaveného domu.

Harvey je nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961. Desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí před ním utekly do bezpečí. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a postupně se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

V neděli záchranáři na řadě míst Texasu pomáhali lidem ohroženým přívaly vody, které Harvey vyvolal. Do poloviny příštího týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by na některých místech mohl spadnout až jeden metr srážek.

27.srpna 2017 v 15:56, příspěvek archivován: 27.srpna 2017 v 21:19

La vita Bella nursing home in Dickinson Texas is almost underwater with nursing home patients https://t.co/oCNkrgoRZY

Ze zatopených částí Houstonu, nejlidnatějšího texaského města a jeho okolí bylo dosud zachráněno více než 2000 lidí. Postiženo bylo rovněž letiště v Houstonu, které muselo být uzavřeno. Uzevřena byla i nemocnice Ben Taub i jedno ze sídel červeného kříže.

První potvrzenou obětí hurikánu se stal muž v okrese Aransas, který během bouře zemřel při požáru ve svém domě. V neděli se Národní meteorologická služba (NWS) podle stanice BBC zmínila o zprávách o pěti obětech v oblasti Houstonu. Potvrzena však zatím byla pouze jedna z nich, a to žena, která utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody.

Harvey zdražil benzín

V důsledku hurikánu se statisíce lidí v Texasu ocitly bez elektřiny. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a omezena těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu. Rafinerie v oblasti jsou záplavami výrazně ohroženy.

Nebezpečí hrozí ropné refinerii, kterou potopa obklopila vodou.

K nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové pobřežní městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. „Bylo to hrozné,“ uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. „Cítil jsem, jak se celý dům hýbe,“ dodal. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi.

27.srpna 2017 v 21:36, příspěvek archivován: 27.srpna 2017 v 22:47

VIDEO: The situation in #Houston is getting worse and several days of rain to come. https://t.co/pTsfHGsgqG

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The situation in #Houston is getting worse and several days of rain to come. https://t.co/pTsfHGsgqG

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Najdete na Lidovky.cz