Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hra o budoucnost EU. Salvini láká Orbána do euroskeptické frakce, zkusí to i Strache

Salvini s Orbánem u hraničního plotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salvini s Orbánem u hraničního plotu. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ/PRAHA  Jedním z klíčových momentů, které rozhodnou o budoucím směřování Evropské unie, bude, k jaké stranické frakci se po eurovolbách připojí strana maďarského premiéra.

U Viktora Orbána se v těchto dnech dveře netrhnou. Ve středu jej navštívil italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, v pondělí se za ním do Budapešti chystá rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache.

Oběma politikům je společné, že kromě funkcí ve vládě vedou ve svých zemích i pravicově euroskeptické strany, Ligu (Salvini) a Svobodné (Strache). A také že hodně stojí o přízeň maďarského premiéra, který se v posledních letech stal jedním ze symbolů přísné migrační politiky v Evropě.

Nepřekvapuje proto, že Orbán vzal svého italského hosta na maďarsko-srbskou hranici do města Röszke, které se stalo v roce 2015 jedním z ohnisek uprchlické krize. Právě tam začala maďarská vláda budovat hraniční plot, který byl tehdy kritizovaný institucemi Evropské unie, zatímco politici jako Salvini ho považovali za první krok zamezující přílivu uprchlíků. Maďarský premiér našel v posledních dnech také slova uznání pro politiku současného italského ministra vnitra. „Je to hrdina, který zastavil migrační vlnu přes Středozemní moře,“ uvedl Orbán pro italský list La Stampa.

Matteo Salvini a Viktor Orbán na tiskové konferenci
Italský ministr vnitra Salvini se zdraví s maďarskou pohraniční stráží, vedle...

Nejenom Ital Salvini, ale i Rakušan Strache by Orbána rádi přemluvili, aby jeho národněkonzervativní strana Fidesz po květnových volbách do Evropského parlamentu zakotvila v nově vznikajícím pravicově euroskeptickém uskupení.

Až dosud patřili maďarští konzervativci do Evropské lidové strany (EPP), která sdružuje křesťanskodemokratická uskupení. Letos v březnu ale bylo jejich členství suspendováno. Důvodem byla dlouhodobá kampaň Fidesz namířená proti EU a jejím představitelům. Konečné rozhodnutí, jestli bude Fidesz vyloučena, má padnout až v říjnu.

„Hledáme spolupráci s evropskou pravicí,“ uvedl k tomu Orbán v citovaném rozhovoru pro La Stampu. Vyjádřil přesvědčení, že i když ještě není jasné, jak bude Salviniho koalice vypadat, bude nakonec silná, aby prý mohla prosazovat „novou Evropu“.

Orbán sám přitom neustále opakuje, že si přeje zůstat v řadách evropských lidovců, chce ale dosáhnout toho, aby se jejich politika změnila. Proto požaduje, aby EPP se vznikající frakcí spolupracovala. Pro volebního lídra evropských lidovců, německého europoslance Manfreda Webera, ovšem něco takového nepřipadá v úvahu.

Protiváha k Macronovi

„Spolu s Orbánem chceme vybudovat novou Evropu, která by kontrolovala hranice a chránila naši kulturu,“ řekl italský ministr vnitra nedávno na mítinku své Ligy v Tivoli nedaleko Říma.

Před měsícem inicioval Salvini vznik nové politické aliance, jejíž součástí jsou kromě italské Ligy ještě francouzské Národní sdružení Marine Le Penové, Dánská lidová strana, Alternativa pro Německo (AfD) či finská strana Praví Finové.

Vzhledem k tomu, že průzkumy veřejného mínění předpovídají v květnových eurovolbách zmíněným uskupením značné přírůstky hlasů, hovoří Salvini již několik měsíců o tom, že Unii čeká revoluce. Nic prý poté nezůstane takové, jaké to je dosud.

Italský ministr vnitra a šéf Ligy se přitom vymezuje hlavně vůči představám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který volá po větší integraci. Macronovy vize soustavně kritizuje i Orbán. Jeho samotného čeká v nejbližších dnech další významná událost. 13. května by se mu mělo dostat v Bílém domě oficiálního přijetí americkým prezidentem.

Orbán bude dalším ze šéfů vlád střední Evropy, s nimiž se Donald Trump setká v souvislosti s výročím rozšíření NATO.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó k tomu pro deník Origo uvedl, že k hlavním tématům setkání s Trumpem bude patřit energetická bezpečnost či zbrojní spolupráce.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...