Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čína chce nahradit USA. Kdo bude patřit mezi nejmocnější muže na světě?

Svět

  6:00
PRAHA - Komunistická strana Číny chce probíhajícím sjezdem, který skončí v neděli, zamířit do nové éry, v níž poroste její globální význam na úkor USA. O co se na sjezdu hraje? Podle sinologů bude nejzajímavější částí boj o křesla v sedmičlenné stálé komisi politbyra KSČ, která skutečně rozhoduje o straně. Do vedení se může dostat i Čchen Min-er, který je možným nástupcem Si Ťin-pchinga.

Čínská ochranka čekající u vchodu. foto: Reuters

Označte si nože, vypněte hořáky. Čína vydává kvůli sjezdu komunistů absurdní zákazy

Podle sinologa Martina Hály se komunistická strana snaží navenek vzbudit dojem, že skončila éra reforem spojených s faktickým vůdcem Čínské lidové republiky od konce 70. let až do počátku 90. let Teng Siao-pchingem a začíná nová éra, které bude dominovat staronový prezident Si Ťin-pching.

Nové období vymezuje to, čemu Číňané říkají strategické příležitosti. Charakteristické pro tuto periodu má být prudký růst Číny a ústup USA z role globálního lídra, což podle Hály umožní Číně prosazovat své zájmy na mezinárodní scéně.

Čínský prezident Si Ťin-pching se uklání před svým úvodním projevem.
Bývalý čínský prezident Zhu Rongji.

Během sjezdu dojde nejen k obměně pětadvacetičlenného politbyra Komunistické strany Číny, ale především jmenování nových členů takzvaného stálého výboru politbyra. Jde o sedmičlenný sbor nejzkušenějších a nejvěrnějších členů KSČ, kteří mají důvěru prezidenta Si Ťin-pchinga.

Právě členové stálého výboru politbyra koncentrují rukou největší moc v zemi. Výbor vždy působí navenek jednotně, a to i v případech, ve kterých by mohla panovat mezi jednotlivými členy neshoda.

Do konce sjezdu se země seznámí s pravděpodobně pěti novými členy sedmičlenného výboru.

Nový nástupce prezidenta

„Nejzajímavějším jménem, které by se mělo ve stálém výboru objevit, je Čchen Min-er. Je to chráněnec Si Ťin-pchinga a pravděpodobně o něm uvažuje jako o svém nástupci,“ řekl Hála.

Čchen Min-er, nynější šéf komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu, je zatím pouze členem ústředního výboru. Není ani členem politbyra, což by znamenalo, že by musel přeskočit dva stupně, aby se stal jedním z nejmocnějších lidí v Číně. Podle Hály by nebyl takový krok bezprecedentní a jasně by ukázal, zda se Čchen Min-er stane nástupcem současného prezidenta.

13.září 2017 v 19:00, příspěvek archivován: 18.října 2017 v 19:31

Could Chen Min’er be a potential candidate to one day succeed Xi Jinping? https://t.co/aKDcgDDSVx PC: @ReutersUS https://t.co/mGBk3DLqVH

„Čchen Min-er je zároveň velmi zajímavá osoba,“ vysvětluje situaci sinolog. „Min-er byl na pozici stranického tajemníka v Čchung-čchingu, což je centrálně spravované město, a nahradil tam Sun Čeng-cchaje, který byl považován za možného nástupce Si Ťin-pchinga a zárověň byl členem stálého výboru politbyra. Na konci července byl však odstraněn v rámci protikorupčních čistek a jeho pozici teď možná přebere mladý Čchen Min-er.“

Čínský prezident Si Ťin-pching se uklání před přednesem svého projevu během úvodu.

Co však přinese závěr sjezdu a kdo nakonec usedne v sedmičlenném výboru, zatím jasné není. Dokonce ani není jisté, že se bude obměňovat všech pět pozic.

Měl být příštím čínským prezidentem, teď je nejspíš ve vězení. Vážně prý porušil disciplínu

„Mělo by se tak stát na základě pravidel o rotaci v určitém věku, konkrétně v 67 letech. Pět lidí by mělo odstoupit,“ vysvětluje Hála.

Jeden ze členů, Wang Čchi-šan, který působil jako tajemník ústředního výboru pro disciplinární kontrolu KSČ, sice dovršil věku, který ho k odstoupení nutí, ale je velmi blízkým spolupracovníkem prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Jedna za spekulací je, že by se Si Ťin-pching mohl pokusit Wang Čchi-šana ve výboru i přes věkový limit udržet,“ uvedl Hála. „Nakolik je tento krok pravděpodobný, je složité říct, ale objevují se takové spekulace. Podle mě spíše dostane Wang Čchi-šan jinou funkci, na kterou se taková pravidla nevztahují.“

Podle dostupných informací, které zveřejnil čínský miliardář a bývalý rozvědčík Kuo Wen-kuej na Twitteru, byl měl opravdu Wang Čchi-šan odstoupit. Na jeho a další místa by měli přijít mladší členové, kteří pochází z tzv. Šesté generace členů KSČ narozených po roce 1960.

Sjezd se koná vždy za zavřenými dveřmi a jeho program není veřejně znám. Klíčovým úkolem pro téměř 2300 delegátů bude zvolit nový ústřední výbor strany, který má asi 205 plnohodnotných členů. Ten pak jmenuje nejužší vedení - 25členné politické byro a sedmičlenný stálý výbor politbyra. Sjezd začal ceremoniálem ve středu v 09:00 místního času (03:00 SELČ).

Autor: