Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdina od kostela. Instalatér útočníka postřelil, pronásledoval a držel na mušce až do příjezdu policie

Stephen Willeford útočníka postřelil a společně s dalším mužem jej... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen Willeford útočníka postřelil a společně s dalším mužem jej... | foto: Lidovky.cz

SUTHERLAND SPRINGS / PRAHA Když mu dcera řekla o útoku, rozhodl se, že mu střelec z texaského kostela v Sutherland Springs neuteče a okamžitě se vydal na místo. Stephen Willeford útočníka postřelil a společně s dalším mužem jej pronásledoval stopadesátikilometrovou rychlostí. Střelce měl na mušce dokud na místo nedorazila policie.

„Udělal jsem to, co jsem považoval za správné,“ řekl pro média Johnnie Langendorff, jeden z mužů, kteří pronásledovali stopadesátikilometrovou rychlostí útočníka z texaského kostela a mířili na něj puškou, dokud nedorazila policie.

Johnnie Langendorff pronásledoval útočníka v Texasu.

Johnnie Langendorff pronásledoval útočníka.

Jako první se útočníkovi Devinu Patricku Kelleyovi postavil statečný místní instalatér Stephen Willeford, který se o útoku dozvěděl od své dcery. Střelec zrovna vycházel z baptistického kostela, kde zabil 26 lidí, když se mu s puškou Willeford postavil. 

Aniž by měl jakýkoliv armádní výcvik, střelil šestadvacetiletého podezřelého tak, že se trefil mimo Kelleyho neprůstřelnou vestu.

Útočník upustil zbraň a utekl do svého SUV, kterým chtěl z místa činu uniknout. Pětapadesátiletý Willeford zavolal na nedaleko stojícího Johnnieho Langendorffa, aby mu pomohl útočníka dostat. Ten neváhal a okamžitě se ve svém automobilu ve společnosti Willeforda jal střelce pronásledovat.

Automobil dosahoval během pronásledování rychlosti až 152 kilometrů za hodinu. Po nějaké chvíli se jim podařilo dojet Kelleyovo SUV a střelec ztratil kontrolu nad vozidlem a havaroval. 

Automobil útočníka sjel z cesty.

Langendorff zastavil své auto kousek za ním. Willeford prý vyskočil z auta a namířil svou pušku na útočníkovo SUV. V hledáčku ho měl dokud na místo nedorazila policie.

Ta konstatovala jen útočníkovu smrt. Podle agentury Reuters spáchal útočník po honičce sebevraždu. „V tuto chvíli se domníváme, že zemřel na zranění, které si způsobil po havárii sám,“ uvedl místní šerif  Joe Tackitt.

Johnnie Langendorff  se snažil svou roli v zadržení útočníka při rozhovorech pro média zmenšit. 

„Prostě jsem zastavil na křižovatce, kde se odehrála střelba. Viděl jsem dva muže, jak po sobě střílí, ten druhý byl členem komunity. Přiběhl za mnou a řekl: ‚Musíme ho sledovat, právě střílel v kostele.‘ Tak jsem to udělal. Jen jsem ho sledoval. Udělal jsem to, co jsem považoval za správné,“ uvedl pro server KSAT 12.

Vyšetřovatelé ve vchodu do kostela.
Policisté u baptistického kostela.

Policie zatím identitu střelce nepotvrdila. Podle vyšetřovatelů měl pachatel na sobě černé taktické oblečení, neprůstřelnou vestu a ozbrojen byl útočnou puškou. Další nespecifikovanou zbraň měl podle policie v autě.

Kelley sloužil podle různých zdrojů v letech 2010 - 2014 v americkém vojenském letectvu. Mluvčí letectva pro agenturu AP potvrdila, že Kelley byl v letectvu v roce 2010, kdy skončil, neřekla.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...