Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdina. Útočníka v New Yorku zastavil střelbou policista Nash. Většina obětí jsou argentinští turisté

Policista Ryan Nash a pick-up, kterým Saipov zabil osm lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Ryan Nash a pick-up, kterým Saipov zabil osm lidí. | foto: ČTK/AP

NEW YORK / PRAHA Zavolali ho do školy k dívce se sebevražednými sklony. Nakonec ale ukončil nejhorší teroristický útok v New Yorku po 11. září 2001. Z 28letého policisty Ryana Nashe se během pár chvil stal hrdina, když postřelil teroristu Sayfulla Saipova, který autem na Manhattanu zabil 8 lidí a 11 zranil.

Bylo 14:35. Centrála ho poslala do newyorské elitní střední školy Stuyvesant High School. Podle hlášení se tam měla nalézat sedmnáctiletá dívka se sebevražednými sklony. Osmadvacetiletý policista Ryan Nash se proto do školy na roh ulic Chambers a West Street na Manhattanu vydal. Nebyl ale sám, ještě tam s ním vyrazil další vůz z prvního okrsku NYPD (New York Police Department).

O pár minut později začala přicházet hlášení, že hned v sousedství automobil narazil do školního autobusu.  „Centrálo, na zemi leží mnoho lidí. Potřebujeme sanitky na Houstonskou ulici,“ volal jeden z rozrušených policistů do vysílačky. „Mám tu na zemi čtyři nebo pět lidí,“ hlásil jiný policista. „Je tu mnoho obětí. Máme tu situaci s velkým množstvím obětí,“ volal jiný policista.

Zraněným policisté a hasiči poskytují první pomoc.
Řidič dodávky střílel na Manhattanu.

Nash se ihned vydal na místo, kde byli hlášení zranění. Uviděl tam 29letého  Sayfulla Saipova, který kolem sebe máchal  dvěma pistolemi a křičel Alláhu Akbar (Bůh je velký). Nash ho vyzval, aby zbraně zahodil a vzdal se.

Když muž neuposlechl, zahájil policista střelbu. Saipova zasáhl do břicha. Až později vyšlo najevo, že zbraně byly jen napodobeniny - airsoftová a paintballová pistole. Saipova ale byla zapotřebí zastavit, mohl se zmocnit jiného auta- stála kolem něj - a dál narážet do lidí.

Postřelený Saipov skončil v nemocnici, kde prodělal operaci. Jeho stav je velmi vážný.

Nash, který pochází z newyorského Long Islandu, se k policii přidal v roce 2012 a nyní si okamžitě vysloužil uznání. „Chci pochválit našeho policistu, který byl poblíž a zastavil řádění pár okamžiků poté, co začalo,“ řekl šéf NYPD James O’Neill.

Postřelený  Sayfullo Saipov.

Postřelený Sayfullo Saipov.

Saipov, který na dolním Manhattanu vjel na stezku určenou cyklistům, zabil 8 lidí a 11 zranil. Pět mrtvých a jeden zraněný jsou argentinští turisté, kteří se vydali do New Yorku, aby oslavili 30. výročí vystudování polytechnické univerzity v Rosariu.

Pokroucená kola po útoku v New Yorku.

Pokroucená kola po útoku v New Yorku.

„Událostmi v New Yorku jsme šokováni,“ prohlásil podle agentury AP argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie. „V tenhle strašný okamžik spolu s rodinami prožíváme hluboký zármutek.“ I šestou obětí je cizinec - občan Belgie. Další tři Belgičané jsou zranění, napsal na Twitteru belgický ministr zahraničí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...