Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hrdinové z mešity. Bratranci zemřeli v boji s teroristou, zachránili stovky životů

Svět

  13:58
DAMMÁM - První z nich se před několika dny oženil, druhý nedávno oslavil osmnácté narozeniny. Dnes jsou oba mrtví. Mladí bratranci zahynuli v boji se sebevražedným atentátníkem Islámského státu, jenž se pokusil zaútočit na mešitu v saúdskoarabském Dammámu. Zachránili tak stovky lidských životů. Sociální sítě je nyní oslavují jako hrdiny - a šíří selfie, jež si mladíci pořídili jen chvíli před svou smrtí.

Mohammed (vlevo) a Džalíl před mešitou v Dammámu. Za několik minut budou oba mladíci mrtví. foto: TwitterReprofoto

Za sebou mimořádné studijní výsledky v oboru elektrické inženýrství na Wichita State University v americkém Kansasu - a před sebou svatbu se svou vyvolenou. Pětadvacetiletý Abdul Džalíl al-Arbaš se do rodné Saúdské Arábie vracel s vidinou šťastné budoucnosti. V pátek 26. května ji před šíitskou mešitou ve východosaúdském Dammámu rozmetala bomba sebevražedného atentátníka.

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

Džalíl a jeho bratranec, osmnáctiletý Mohammed Hasan Alí bin Ísá, se u příležitosti pátečních modliteb nabídli jako dobrovolní strážci vchodu do mešity. Čtvrť, v níž modlitebna leží, patří ve většinově sunnitské Saúdské Arábii mezi jednu z mála šíitských enkláv, a obavy z možného útoku prudce vzrostly po nedávném atentátu na šíitskou mešitu v nedalekém Kudajchu, který připravil o život 21 lidí a více než sto jich zranil. 

Zatímco se mešita, před níž oba bratranci stáli, rychle plnila věřícími, přiblížila se ke vchodu postava v abáji (ženský oděv zahalující celé tělo - pozn. red.), která se mladým strážcům zdála podezřelá. Když „ženě“ zabránili ve vstupu do mešity a vyzvali ji, aby odhalila svou tvář, dala se zahalená postava na rychlý ústup. 

Džalíl a Mohammed se za ní rozběhli a pokusili se ji zadržet. V tu chvíli atentátník odpálil nálože, které ukrýval pod abájou. Spolu s ním zahynuli i oba mladíci, svým hrdinstvím však zachránili téměř tisíc lidí, kteří se v tu chvíli nacházeli v prostorách teroristova původního cíle.

Neohrožený čin obou mladíků vyvolal obdivnou odezvu jak u místních, tak mezi širší veřejností, jež se o incidentu dozvěděla ze sociálních sítí. „Jsou to hrdinové, zachránili spoustu životů,“ sdělil reportérovi Middle East Eye jeden z obyvatel Dammámu. „Jsme šťastní. Zachránili věřící,“ svěřuje se Džalílův otec na videu natočeném během tryzny na památku mrtvých mladíků.

Bratranec mrtvých Ahmed popsal zesnulé jako „nejlepší přátele. Pořád se usmívali, neustále měli dobrou náladu a byli to ti nejhodnější lidé, jaké si můžete představit.“

Útočil Islámský stát

Arabista o teroru Islámského státu: Strach dává násilí symbolický rozměr

K útokům v Dammámu i Kudajchu se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát, jež podle analytiků usiluje o destabilizaci saúdskoarabské monarchie. „Požehnaná mučednická operace cílila na polyteistický (šíítský - pozn. red.) pomník, který (šííté) vystavěli v sunnistských oblastech, aby šířili svůj polyteismus,“ citovala prohlášení IS stanice CNN

Matka Mohammada, mladší z obětí páteční tragédie, je uznávanou novinářkou a přední autorkou saúdského listu al-Džazíra (nezaměňovat s panarabskou al-Džazírou - pozn. red.). „Prvopočátkem terorismu není krveprolití (jak se tomu zdá být nyní). Naopak - rodí se z ostrakizace a nenávisti. Abyste vytvořili zabijáka, musíte nejprve zkazit jeho srdce a mysl,“ okomentovala atentát v Kudajchu. Nedlouho předtím, než ji nenávist připravila o jejího vlastního syna.  

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...