Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdiny teroristických útoků v Paříži jsou policisté i náhodní kolemjdoucí

Lidé na místa útoků přinášejí květiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na místa útoků přinášejí květiny. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PAŘÍŽ Teroristické útoky v Paříži měly také své hrdiny. Ať už policisty a strážníky, tak náhodné kolemjdoucí i jedince, kteří navzdory vlastním zraněním nabízeli pomoc druhým. Francie tak tři dny po útocích žije příběhy lidí, kteří neváhali tváří v tvář teroristům riskovat své životy.

Ten páteční večer zachránil tisíce životů, jen o tom tehdy ještě nevěděl. Hlídač u Stade de France se přesto zachráncem nevědomky stal - a to když odmítl vpustit dovnitř jednoho ze sebevražedných atentátníků. Odhalil totiž vestu s výbušninami, kterou měl terorista na sobě. Exploze, k níž došlo o pár minut později, tak proběhla mimo stadion, kde se zrovna nacházely tisíce lidí sledujících přátelský zápas francouzského a německého týmu.

Policista zneškodnil teroristu v Bataclanu

Dalším hrdinou je policista, který společně se svým řidičem vstoupil do Bataclanu v okamžiku, kdy zde teroristé začali se střelbou. Když je jeden z teroristů spatřil, namířil na ně svůj kalašnikov. Oba muži se ale stihli schovat a policista posléze teroristu střelil. V ten okamžik postřelenému muži explodoval pásek s výbušninami, píše Le Parisien. Policista společně s řidičem se posléze stali terčem dvou zbývajících útočníků a byli nuceni opustit sál.

Francouzská média ale rovněž vyzdvihují odvahu a obětavost francouzského komisaře Arnauda Beldona, který, ačkoliv sám v Bataclanu střelen do zad a upadající do bezvědomí, nabádal ostatní k útěku. Momentálně se nachází v nemocnici. Kulka zasáhla páteř.

Obdiv si ale zaslouží i strážníci, kteří se do koncertního domu opakovaně vraceli, aby evakuovali další a další lidi.

Obětavost mezi běžnými občany

Mezi hrdiny byli ale také běžní Pařížané. Jako například Isabelle pracující v jednom z obchodů okolo stadionu. Když zaslechla explozi, běžela společně se svým šéfem do restaurace rychlého občerstvení Quick, aby varovala své zaměstnance, kteří zde zrovna trávili svou večerní pauzu. Při druhé explozi byl její šéf poraněn. Isabelle ho proto vzala do vedlejší japonské restaurace, kde zřídila provizorní ošetřovnu pro zraněné.

Její jmenovkyně, také Isabelle, zase zrovna popíjela s přáteli ve svém bytě v jiné části Paříže drink, když zaslechla u Bataclanu střelbu. Podívala se z okna, kde uviděla muže s břišním zraněním. Společně s přáteli proto seběhli dolů a odtáhli ho do domu, kde se ho Isabelle snažila ošetřit. „Šla jsem pro ručníky a snažila se zastavit krvácení. Ztratil tolik krve,“ popsala žena pro Le JDD.

Pátrání po hrdinech na sociálních sítích

Na sociálních sítích se pak šíří příspěvky, pomocí nichž lidé pátrají po dalších anonymních hrdinech.

Nějakou dobu například hledal zachránce své manželky Edith muž jménem Picolo Clem. Ve facebookovém příspěvku popisuje, jak jistý Bruno vlastním tělem chránil jeho ženu. Ta se schovávala pod židlemi. Muž příspěvek rozšířil na sociálních sítích, přál si totiž zachránci poděkovat. To se nakonec podařilo.

Zachránce své kamarádky Mathilde hledala také Olivia Stainier. Muž jménem Michaël po střelbě v La Belle Equipe mladou ženu utěšoval a držel ji za ruku, dokud nepřijela pomoc. Jediné, co o něm žena věděla, bylo to, že pracoval pro Pařížskou operu. O několik hodin později se ho podařilo nalézt.

Svému zachránci, čtyřicetiletému Ludovicovi, už ale jedna z obětí šanci poděkovat mít nebude. Čtyřicetiletý rodák z Konga, který podle La Libération vyrostl ve francouzském Lille a v kavárně La Belle Equipe slavil narozeniny se svými přáteli, zahynul, když se vrhl před jednu ženu, aby ji ochránil před střelou.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!