Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Konečný 1.9.2019 8:24

Hrdost přebíjí fakta je hezký nadpis, ale co jsou fakta. Jsou ze slov ve smlouvě poznat motivace? Byl to strategický tah nebo snaha Stalina dobýt Evropu ? Vzhledem ke stavu armády asi těžko, ale nechť se o tom debatuje. Nic proti tomu. Teď jde jenom o to vydržet masírku až vyšumí výročí. Máme před sebou tři, kde se média a novináři vyřádí. 80 let po začátku války, 75 let konce války a z domácí kuchyně to bude 30 let po plyšáku. Recept na zdravý rozum? Více chodit do přírody, číst nepolitickou literaturu, něco o zvířátkách, věnovat se sportu a sexu.

P. Min 24.8.2019 17:50

Kdyby nezískal SSSR tou smlouvou o nenapadení ty dva roky, Hitler už měl zbraně armád celé Evropy, tak to asi vše dopadlo jinak. Sověti v roce 39 zjistili, či jim došlo, že mají po celém území všehovšudy 1,9 mil. vojáků. Z toho desítky divizí neustále proti možnému vpádu Japonska. Nastala honička, navíc mnoho generálů-trockistů šli proti Stalinovi a maršálové tvrdili, že voják s automatem plýtvá municí, tanky že překáží jezdeckým útvarům. Voják že je ten, kdo střílí z pušky mosin výtečně a má právo tudíž nosit červené kalhoty. V Armádě měli větší slovo tupí politruci, než velitelé. No, skoro to stihly, ale Stalin neměl čas odstavit ty generály, co spíš na Němce čekali. Proto miliony zajatců v úvodu války, kdy to vlastně řídli, jak říkají, kapitáni.

Z. Smutný 1.9.2019 12:42

.další vykladač historie amater

V. Sellner 22.9.2019 18:39

Nepěkně mluvíte o Žukovovi, Malinovském, Šapošnikovovi, Koněvovi... Nepěkně, S T Y Ď T E S E M I N E !

P. Minar 23.9.2019 17:41

Já ? Nebo komu že to patří ?

W. Libl 24.8.2019 8:34

No jo, jinde se tomu rika, jako napriklad v Australii, " Common Good". Proto bylo mozne odzbrojit cely Kontinent, s jednou politickou partaji, a druha tomu tleskala. Cesky se tomu rika " Vseobecne Dobro". Ted jenom zalezi na tom, komu je to dobro ve prospech. Jak bulo tehdy cider, hodilo se to Rusum I Nemcum do kramu. Ne tak docela Polakum...

P. Min 24.8.2019 17:42

Poláci měli s Hitlerem smlouvy vše možné od roku 36. Zastupovali Německo ve Společnosti národů. Jeden z jejich maršálků dokonce řekl, že brzo bude vztyčena polská vlajka na té brandenburgské bráně. Táhli s Adolfem na zbytek Česka. Navrhoval Německu, jejich Bek, že s nimi půjdou na SSSR a že by rádi Ukrajinu. Od Baltu k Černému moři. Ne ? Sověti hodlali poslat na pomoc Česku či ČSR 40 divizí, ale Poláci nedovolili průchod. To jsou fakta. Nechci tvrdit, že těch 40 divizí by něco vyřešilo, ale Stalin věděl měl dost špionů, že SSSR bude na pořadu dne brzo. V SSSR byly postaveny z Poláků dva svazy typu armáda či sbor a ještě další svazky a útvary. Píši to proto, že jak vidno, snaha ze strany Polska sice byla, ale Adolf to asi přehlédl :)

V. Sellner 22.9.2019 18:42

Vy jste asi přehlédl, že polofašistické Polsko mělo obdobnou smlouvu uzavřenou i se SSSR a to dříve než s Německem a nedlouho před přátelskou okupaci prodlouženou.

P. Minar 23.9.2019 17:47

Poláci i zastupovali Hitlera v té Společnosti národů, dnes UN či OSN. Co mi to podsouváte ? Placený provokatér ? Jo ? To je druhý váš příspěvek a koukám, koukám. Buď máte někde chybu a nebo provokujete. To co jste mi ve dvou příspěvcích napsal jste někde opsal. Ale já vám k tomu bych mohl říci mnohem víc. I to, že vlastně Poláci mají tak trochu na svědomí ww2 . Navíc, před ww2 byli nejagresívnější stát v Evropě a okupovali a svinsky docela velké území, včetně Pobaltí. Nazdar.

J. Vintr 24.8.2019 2:04

S největší pravděpodobností to bylo tak, že Stalin, který měl zálusk na ovládnutí Evropy, chtěl k tomu využít Německa. Záměrně pomohl Německo vyzbrojit a přiměl jej k útoku na Polsko. Samozřejmě kalkuloval s tím, že Anglie a Francie zareagují a vyhlásí Němcku válku. Chtěl si počkat až německá armáda převálcuje celou Evropu a v momentě, kdy se Němci zasekají invazí do Anglie, chtěl na Německo zaůtočit a Evropu "osvobodit" (co si pod tím představoval snad není zapotřebí vysvětlovat). Přepočítal se ovšem zcela zásadně v poměru sil Ruska vůči Německu a v předpokladu, že Němci nebudou reagovat na shromažďování ruských vojsk u hranic. Němci ovšem reagovali a nebýt blátivých cest a zimy, tak by do konce roku 1941 nejspíš v Moskvě podepisoval kapitulaci. Od totální porážky a ekonomického kolapsu pak Rusko zachránila obrovská americká materiální podpora. Další vývoj už je známý. Ze Stalinova záměru se nakonec splnila jen část a na zbytek Evropy mu zálusk překazila přítomnost Američanů.

V. Sellner 22.9.2019 18:46

"Válka se vede mezi dvěma skupinami kapitalistických států za rozdělení světa ... my nejsme proti, když se vzájemně pěkně servou a oslabí. Není špatné, když bude německýma rukama podlomena pozice nejbohatších kapitalistických zemí. Hitler, aniž by o tom věděl a sám si to přál, podlamuje kapitalistický systém. ... My můžeme manévrovat a štvát jednu zemi proti druhé, aby se více porvali. Pakt o neútočení pomáhá jistým způsobem Německu. V následující chvíli postrčíme zase druhou stranu..."

Tyto Stalinovy výroky - doklady cynismu Stalinovy politiky - si do deníku zapsal šéf Kominterny Dimitrov 7. září 1939

Moskvě pomohla i britská pomoc Řecku, kvůli ní muselo Německo invazi do SSSR posunout o měsíc a něco.

P. Brazda 23.8.2019 19:16

Když k tomu přičtete chování ve Varšavském povstani, kdy z opačného břehu Visly sledovali likvidaci polského odporu a smrt 200 000 obránců města a až do konce války NEHNULI ANI PRSTEM, máte před sebou obraz ŘIŠE ZLA. A od té doby se Rusko nezměnilo.

P. Min 24.8.2019 17:22

Vy jste ale hlava. K řece Visla byl stanoven vojskům úkol a před útokem přes širokou řeku bylo nutno doplnit bojující vojska lidmi, municí, PHM a podobně. No a také najít vhodná místa pro vytvoření předmostí a postavit mosty. To vše v rámci strategických opercí trvá měsíc a pod, ač se jako bojuje dál. Sověti posílali do Varšavy spojovací důstojníky, ale všichni zmizeli, vůdci podzemí měli zakázáno se sověty cokoliv. S s Londýnem a i s jednou partou měli sověti dohodnuto, kdy doporučují zahájit povstání, až bude útočná operace připravena. Jenomže a to by jste měl vědět, z Londýna přišel pokyn povstání zahájit. A svádějí to na iniciativu jednoho kapitána. Pokud se tím trochu zabýváte, myslím ww2, tak víte, že dva výsadkové pluky při pokusu obsadit druhý břeh úplně zmizeli byli i další ztráty té rudé armády a zbytečné, díky někomu, kdo co já vím měl v úmyslu. Vy tady žvaníte a urážíte ty, kteří padly v boji s Adolfovo naci .

M. Bilkova 23.8.2019 18:44

Dějiny se nesprávně interpretují i zde. Tolik mlžení a nepřesností např.generál Koněv. I ve školách dějiny končí světovou válkou 1945.Nikdo na tento problém neodpoví.

P. Haraším 23.8.2019 20:46

Máte dost pravdu, protože učitelé se bojí vykládat dětem, jejich prarodičích...pak třeba takový Bohuš, pokud má, vnuky bude trestat za názory, které se mu nelíbí...Skuplík promine pokud jsem se spletl a omlouvám se.

J. Truestory 23.8.2019 16:27

Hlavní vraždění bylo koncentrováno na třech místech (Katyň, Kalinin a Charkov), kde bylo dohromady pozabíjeno asi 15 000 lidí (důstojníci), na řadě dalších míst však bylo v téže době po menších skupinkách povražděno dalších 10 000 (většinou příslušníci inteligence). Další řádově tisíce lidí byly povražděny v roce 1941. Z důvodu neshody, které z těchto zavražděných zahrnout pod pojem Katyňský masakr a které nikoliv, kolísají udávané počty obětí masakru, a to v rozmezí 15–28 tisíc lidí. Mezi zavražděnými byl například i bratr premiéra polské exilové vlády, generál Franciszek Sikorski, Xawery Czernicki či Jakub Wajda, otec režiséra Andrzeje Wajdy.

J. Truestory 23.8.2019 16:27

Poté, kdy nacistické Německo přepadlo 1. září 1939 Polsko a rozpoutalo tak druhou světovou válku v Evropě, se k jeho útoku v souladu s předchozími dohodami připojil dne 17. září i Sovětský svaz. Ten následně získal kromě území a porobeného obyvatelstva asi 15 000 válečných zajatců důstojnických hodností, k nimž připojil ještě asi 10 000 příslušníků inteligence (většinou rezervistů) zajatých mimo bojové operace. Ti byli vězněni ve zcela nevyhovujících podmínkách v západním Rusku, Bělorusku a na Ukrajině až do roku 1940, kdy vedení SSSR došlo na návrh šéfa NKVD Lavrentije Beriji k názoru, že není žádoucí, aby se „prominentní váleční zajatci“ obecně nepřátelsky smýšlející vůči SSSR a komunismu vůbec vrátili domů, a nechalo je povraždit.[2] Jako důvod likvidace se v příkazu k ní výslovně udává právě jejich nepřátelský postoj k SSSR a jeho režimu.[3]

J. Truestory 23.8.2019 16:26

Skočit na vyhledávání

Památník Katyň-Charkov-Mednoje ve svatokřížských horách, v Polsku

Katyňský masakr

Katyňský masakr nebo Katyňský zločin (polsky Zbrodnia katyńska) je označení pro povraždění polských válečných i civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce, které provedla NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 000[1] mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence.

J. Podešva 23.8.2019 15:08

Pakt Ribbentrop-Molotov znamená, že 2. sv. válku rozpoutalo hitlerovské Německo ruku v ruce se stalinským Sovětským Svazem přepadení Polska v září 1939.

P. Berg 23.8.2019 14:37

Stalin si byl velmi dobře vědom nebezpečí ze strany Hitlera. Asi proto, že jeho myšlení bylo stejné, oba byli největší diktátoři své doby. Konečně i na základě zfalšovaných dokladů, podstrčených čs. rozvědce a Benešem předaných Moskvě, zlikvidoval celé velení RA. Měl zájem uzavřít pakt s GB a Francií, ale ty jej odmítaly v klamné představě, že Hitler půjde na východ proti SSSR. Pakt mu měl získat čas na přezbrojení armád a zabráním části Polska posunutí tzv. Stalinovy obranné linie. Osud Polska nezajímal západní velmoci (podobně jako ČSR), ani Stalina (Katyň).

J. Krajíček 23.8.2019 15:06

A proto svého potencionalniho nepritetele zásoboval kaucukem, ropou a oceli!!

P. Berg 23.8.2019 21:16

Normálně obchodovali, za pšenici a ropu, německou ocel a stroje. V posledních měsících před invazí Němci své dodávky zpožďovali. Znali termín invaze, Rusové ne.

J. Podešva 23.8.2019 15:13

Tak stalinské čistky, které znamenaly milióny mrtvých, měl vlastně na svědomí Beneš :-D Komediante :-D

P. Berg 23.8.2019 21:20

To ne, ale byl to Beneš, který v dobré víře materiály Abwehru předal Stalinovi (viz krádež dokumentů na Fridrichstrasse, kde sídlilo ministerstvo zahraničí).

J. Podešva 23.8.2019 15:15

Stalin měl od zpravodajců přesné informace o chystaném přepadení Sovětského Svazu Německem v červnu 1941. Včetně data. Jenže jim nevěřil. Raději věřil Hitlerovi.

P. Berg 23.8.2019 21:27

Vcelku přesnou informaci dostal od agenta z Německa a Dr. Sorgeho z Japonska. Problém v té době byl, že "zaručených informací" v té době dostával v posledních měsících hodně. Další informace Sorgeho již neignoroval a ty bylo možná rozhodující pro vítězství pod Moskvou a u Stalingradu (umožnily přesun 40 divizí z Dálného východu).

S. Bandera 23.8.2019 14:33

Před 30 lety si obyvatelé LIT, LAT a EST lidským řetězem o délce 600 km, který propojil hlavní města tří Sověty okupovaných zemí, připomněli 50. výročí uzavření paktu Molotov-Ribbentrop.

Do tzv. Baltského řetězu se zapojily asi 2 miliony lidí.

Z. Mikulášek 23.8.2019 14:47

A dále by se měly neustále připomínat bestiální zločiny páchané ukrajinskými nacionalisty a fašisty, jejichž pohrobci vystrkují růžky dodnes...

M. Bartak 23.8.2019 14:07

Doporucuji nemeckou komedii Hotel Lux. https://www.csfd.cz/film/303281-hotel-lux/prehled/

To pekne ukazuje, jak soveti meli uz pred valkou pripravene vlady pro zeme, ktere Stalin chtel mit pod svym "vlivem"...

Z. Mikulášek 23.8.2019 13:59

Ještě jednou: nás by měla zajímat hlavně zrada našich spojenců v Mnichově...a pamatovat si ji, protože díky ní jsme se po válce přitulili k ruskému medvědovi


Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...