23. února 2014 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdý Majdan je svět sám pro sebe, má vlastní zásobování i wifi, píše zpravodajka LN

Protivládní demonstrantka, Kyjev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstrantka, Kyjev | foto: Reuters

KYJEV Nálada na Ukrajině se se každý den prudce mění. A nejlépe to dokládá kyjevské náměstí Majdan. Čtvrtek byl ve znamení krutých bojů, v pátek se vyjednávalo, v sobotu začal Majdan přebírat moc. Dnešek je zatím věnovaný především oplakávání mrtvých.

Na Majdan opět míří stovky lidí, mají při sobě často rudé karafiáty, na rukávech či na oblečení  žlutomodré stužky. "Každý den je tu jiný leitmovit, dnes jsou to vzpomínkové akce a modlitby za mrtvé u pomníků," hlásí zpravodajka Lidových novin z centra Kyjeva Petra Procházková. 

My nejsme opozice, my jsme Majdan

 Slovem Majdan se v posledních dnech rozumí nejenom centrální náměstí v Kyjevě, kde se odehrávaly nejtěžší boje s desítkami mrtvých, ale i hnutí, které vedlo k nynějšímu pádu Janukovyčova režimu. Sami demonstranti však odmítají označení, že by byli opozicí. My jsme prostě Majdan říkají. 

Samotný Majdan je nyní něco jako ležení táboritů, stát ve státě. Je to takový vlastní svět, který má vlastní zásobování, zajišťování bezpečnosti, svůj informační servis a mají dokonce i vlastní wifi," popisuje reportérka Lidových novin, podle které si demonstranti z Majdanu dávají hodně záležet na tom, aby jednali s politiky jako rovní s rovnýma.

Lidé zanechávají na barikádách květiny jako vzpomínku na zabité protivládní demonstranty

Lidé zanechávají na barikádách květiny jako vzpomínku na zabité protivládní demonstranty

Dokládá to i včerejší příhoda z jednoho z kontrolních stanovišť ochranky Majdanu. "Včera, když jela propuštěná Julia Tymošenková s opozičním lídrem Jaceňukem, tak na jednom stanovišti museli zastavit kvůli kontrole. A ochranka přinutila Jaceňuka vystoupit. Vysvětlili mu, že to není proto, že by mu chtěli kontrolovat auto, ale aby si uvědomil, že je na stejné úrovni jako Majdan, že už to nebude tak, aby si politici jezdili v zatemněných autech, které nikdo nesmí kontrolovat," popsala Procházková. 

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz