Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdý Putin se chlubil raketami

Svět

  10:26
MOSKVA/PRAHA - Řadou kontroverzních výroků se včera "vyznamenal" Putin při své každoroční tiskové konferenci. Nedovolím, aby nevládní organizace ovládali cizí loutkáři, prohlásil například ruský prezident.

Putin na konferenci. foto: ČTK

Každoroční tisková konference ruské hlavy státu se letos proměnila v exhibici sebejistého prezidenta Vladimira Putina. Ten sebevědomě prezentoval ruskou nezávislost a odpovídal i na otázky, kterým se v minulosti vyhýbal. Prohlásil tak například, že Rusko rozhodně patří do G8 a ty, kdo ho chtějí z tohoto elitního klubu vystrnadit, nazval "lidmi z minulého století".

 A na otázku, jestli ve sporu s Ukrajinou používá Rusko nerostné suroviny jako novou zbraň, odpověděl Putin mrazivým vtipem: "Máme dost raket." Vzápětí Rusy uklidnil, že jejich armáda disponuje raketami, které proniknou jakýmkoliv protiraketovým štítem. Takové rakety prý nikdo jiný nemá a "v nejbližší budoucnosti je Evropa rozhodně mít nebude".

Ruský prezident včera také reagoval na poslední špionský skandál, v němž figurovali jako údajní špioni britští diplomaté. Ti prý měli tajně platit nevládní organizace. Putin, jemuž nedávno Duma schválila kontroverzní zákon, jenž de facto eliminuje financování nevládních organizací ze zahraničí, uvedl vše "na pravou míru". Jde mu prý o to, aby nevládní organizace nebyly "loutkami řízenými ze zahraničí". "Nevládní organizace nemohou být využívány jako instrument zahraniční politiky jedněch států na území států druhých," prohlásil.

Zároveň se ale nechal slyšet, že Rusko ony odhalené "špiony" nevyhostí, protože je podle něj lepší "mít je pod dohledem". V odpovědích na otázky týkající se ruské členství v elitním klubu G8 si vzal Putin na mušku Spojené státy. Když byl dotázán, čím ruské členství organizaci jinak sdružující nejvyspělejší země světa přispívá, odpověděl: "Nikdo nechce, aby se osmička změnila ve společenství tučných kocourů."

A tím, kdo Rusům brání v začlenění do Světové obchodní organizace (WTO), jsou prý USA. Jen pár hodin po tiskovce se Putin postaral o menší mezinárodní skandál. Naznačil, že by Rusko mohlo uznat nezávislost gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie. Podle Putina mají stejný nárok na nezávislost jako Kosovo. Očekává se, že toto prohlášení již tak napjaté vztahy Tbilisi s Moskvou ještě zhorší.

Ruskou "samostatnost" Putin demonstroval i v přístupu k vítězství palestinského Hamasu ve volbách. "Naše ministerstvo zahraničí nepokládá Hamas za teroristickou organizaci," řekl prezident. Podobně shovívavý je Kreml i k Íránu, jemuž Rusko pomáhá s budováním jaderného programu. 

Putin včera dosáhl osobního rekordu. Za tři hodiny 26 minut odpověděl na 71 otázek novinářů, kterých se v Kremlu sešlo tentokrát přes tisíc. V nejlepší formě se předvedl v posledních 60 minutách, kdy už konferenci nepřenášela v přímém přenosu televize. Na dotaz jedné z novinářek, jak si udržuje tak přitažlivý vzhled, odpověděl, že tak dobře vypadá proto, že nepije, nekouří a rád sportuje.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat