Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrob kyperského prezidenta byl vykraden. Zmizelo jeho tělo

Svět

  13:55
NIKÓSIE - Ostatky bývalého prezidenta Tasose Papadopulose ukradl dnes ze hřbitova v kyperském hlavním městě Nikósii neznámý vandal. Oznámily to kyperské policejní zdroje. Krádež byla objevena jen den před prvním výročím prezidentovy smrti.

Ostatky bývalého prezidenta Tasose Papadopulose ukradl dnes ze hřbitova v kyperském hlavním městě Nikósii foto: AFP

"To, co se stalo, je odporné a mělo by být přísně odsouzeno. Doufám, že pachatel bude dopaden a exemplárně potrestán," uvedl Andros Kyprianu z vládní strany Pokroková strana pracujícího lidu (AKEL). Událost označil navíc za perverzní čin.

Ostatky bývalého prezidenta Tasose Papadopulose ukradl dnes ze hřbitova v kyperském hlavním městě Nikósii

Vyšetřovatelé se podle policejního mluvčího domnívají, že k vyloupení hrobu došlo buď v noci na dnešek nebo dnes brzy ráno. Motiv zůstává neznámý. K vykrádání hrobů na Kypru dochází prý zcela ojediněle.

Papadopulos zemřel loni 12. prosince ve věku 74 let na rakovinu plic. Prezidentský úřad zastával od 1. března roku 2003 do 28. února 2008. V květnu roku 2004 dovedl jižní řeckou část Kypru do Evropské unie.

Proti připojení k Řecku
Kypr je rozdělen na etnicky řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda v reakci na převrat, za nímž stáli kyperští Řekové snažící se o připojení Kypru k pevninskému Řecku. V roce 1983 byla s posvěcením Ankary jednostranně vyhlášena Severokyperská turecká republika, která ale nedosáhla mezinárodního uznání. Uznává ji jen Ankara.

Bývalý kyperský prezident Tasos PapadopulosPapadopulos ve věci usmíření s kyperskými Turky zastával spíše odmítavé stanovisko. Před referendem o sjednocení rozděleného Kypru před vstupem do EU v dubnu roku 2004 Papadopulos vyzval kyperské Řeky, aby hlasovali proti.

Řekové skutečně na rozdíl od kyperských Turků sjednocení odmítli a do EU tak vstoupila pouze jižní řecká část.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat