24. června 2017 9:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hromadná evakuace v Londýně. Kvůli obavě z požáru odešlo z bytů 4 000 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Vyklizeno bylo kvůli podezření na možnost dalšího tragického požáru okolo 800... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyklizeno bylo kvůli podezření na možnost dalšího tragického požáru okolo 800... | foto: ČTK

LONDÝN Britské úřady v pátek zahájily preventivní evakuaci tisíců lidí z pěti výškových domů na severu Londýna, u nichž bylo zjištěno stejné hořlavé obložení jako u vyhořelého domu s osmi desítkami obětí. Obyvatelé evakuovaných domů mluví o vzteku i strachu kvůli opatření, které se týká téměř 4000 lidí. Vyklízeno je v londýnské čtvrti Camden na 800 bytů.

Úřady obyvatele prý dosud ujišťovaly, že se situace snáze vyřeší. Informovaly o tom dnes zahraniční tiskové agentury.

Michelle Urquhartová, která bydlí v jednom z domů, kde byla nařízena evakuace, uvedla, že ji místní úřady ve čtvrtek informovaly o tom, že se situace řeší. Další obyvatelka evakuovaného domu Shirley Philipsová řekla, že byla nucena dům evakuovat bez upozornění. „Proč s evakuací čekali do osmi do večera? Kam si myslí, že máme jít?,“ dodala.

Televizní stanice Sky News zveřejnila rozhovor s evakuovaným vozíčkářem Abdulem. Ten řekl, že pro něj nebylo zajištěno lůžko v hotelu a musí spát na nafukovací matraci.

Georgia Gouldová, která stojí v čele londýnské čtvrti Camden, sdělila , že opravy domů, ze kterých byli evakuováni lidé, mohou trvat až čtyři týdny. Později v rozhovoru pro rozhlas uvedla, že se opatření týká téměř 4000 osob.

Někteří obyvatelé si stěžují, že nebyli o situaci dopředu informováni.
Lidé budou dočasně ubytovaní v evakuačních střediscích. V okolních hotelech se...

Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že „vzhledem ke konkrétním podmínkám, byla evakuace nutná“. Britská premiérka Theresa Mayová na twitteru napsala, že myslí na evakuované.

Úřady ke kroku přistoupily po bezpečnostní kontrole budov. Po ní sdělily, že nejsou s to ručit za bezpečnost jejich obyvatel. Evakuovaní se stěhují do ubytovacího střediska a další místa se shánějí v hotelech v okolí.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz