25. prosince 2012 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hromadně znásilněná Indka bojuje o život, policista nepřežil protesty

V davu probíhal i boj "muž proti muži".  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V davu probíhal i boj "muž proti muži". | foto: ČTK

Násilné protesty, které v Indii už několik dní zuří po hromadném znásilnění mladé ženy v autobuse, mají prvního mrtvého. Svým zraněním v nemocnici podlehl 47letý policista, kterého dav demonstrantů zasypal kameny před prezidentským palácem. O život dál bojuje i 23letá oběť znásilnění.

Mladá žena se  nachází ve "velmi vážném a velmi kritickém stavu". Panuje obava, že trpí vnitřním krvácením kombinovaným se silnou otravou krve. Hrozí také riziko, že jí postupně začnou vypovídat funkci jednotlivé orgány.

Mladou 23letou Indku znásilnili 16. prosince v autobuse, kterým jela společně se svým přítelem do kina na jihovýchodě Dillí. Útočníků bylo celkem šest a její utrpení trvalo celou hodinu; kromě znásilnění ji stejně jako jejího přítele brutálně ztloukli železnými tyčemi, potom je oba vyhodili z jedoucího autobusu ven.

K TÉMATU:

Případ vyvolal v Indii (a zvláště v hlavním městě Dillí) obrovské pozdvižení a vedl k násilným protestům. Všech šest podezřelých včetně řidiče bylo sice zadrženo a hrozí jim až doživotní trest, to však radikálním demonstrantům nestačí. Jednak mnozí z nich volají po trestu smrti, zároveň ovšem požadují po úřadech, aby zajistily ženám větší bezpečnost.

Z centra Dillí se stala pevnost, zavírají se stanice metra

Protesty postupně přerostly ve výlevy násilí, jehož terčem se stali i policisté. Jen během víkendu jich bylo přes 60 zraněno, jeden z nich  dokonce svým zraněním v úterý podlehl. Podle indických médií demonstranti 47letého strážce pořádku bránícího prezidentský palác zasypali kameny, nakonec se mu zřejmě osudnou stala zástava srdce.

"Můj bratranec byl na ulici takřka pořád, aby zajišťoval právo a pořádek. Dav ho napadl naprosto bezdůvodně. Prostě ho zabili," citovala pak britská BBC jednoho z jeho příbuzných.

Situace v Dillí zůstává nadále napjatá. V pondělí muselo být zavřeno devět stanic metra. Pozdě večer sice byly otevřeny, ale úřady rozhodly o jejich opětovném zavření i v úterý. Z preventivních důvodů panují i další dopravní omezení. "Z centra Dillí se stala pevnost," komentoval to výše citovaný deník The Hindustan Times.

Petr Pešek, samMartin Samek
Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky