Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hrozí Turecku diktatura? ptají se média po Erdoganově volebním triumfu

Svět

  9:20
ANKARA - Turecká volební komise po sečtení všech hlasů potvrdila vítězství dosavadního premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních prezidentských volbách. Podle agentury DPA získal 51,96 procent všech hlasů, a stane se tak prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě. Šedesátiletý Erdogan v reakci na své vítězství prohlásil, že národ dal najevo svou vůli. Jeho triumf už uznal i nejsilnější opoziční kandidát.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: ČTK

Dlouholetý turecký premiér Recep Tayyip Erdogan nevyhrál nedělní prezidentské volby zrovna čistým způsobem, výsledek je ale třeba respektovat. V komentáři to napsal německý list Die Welt.

Výsledky voleb

Šedesátiletý Erdogan, který vládne zemi více než 11 let, zvítězil podle volební komise již v prvním kole voleb. Společný kandidát dvou největších opozičních stran Ekmeleddin Ihsanoglu získal jen 38,33 procent hlasů. Na třetím místě skončil Kurd Selahattin Demirtas se ziskem 9,71 procenta. Volební účast dosáhla 73 procent.

Už v neděli večer prohlásil Erdogan po zveřejnění předběžných výsledků, že národ dal najevo svou vůli. Ohlásil také novou éru národního usmíření. Erdoganův triumf už uznal i nejsilnější opoziční kandidát. Premiér bude nyní muset rezignovat na svou funkci a jmenovat svého nástupce. Funkční období nového prezidenta začíná 28. srpna.

"Turecku nehrozí žádná diktatura. Ale když bude Erdogan, který rád vystupuje jako vyvolený, pokračovat v kurzu minulých let a jako prezident "nového Turecka" bude nadále pěstovat své autoritářské chování, pak je na cestě k tomu stát se zcela obyčejným blízkovýchodním vladařem," napsal rakouský list Die Presse.

Nehrál fér, ale výsledek je výsledek

"Erdogan volby vyhrál. Neférovým způsobem a díky hlasům méně vzdělaných a méně úspěšných občanů. Volební výsledek je ale třeba respektovat," napsal list Die Welt.

Německý deník uvedl, že i když Erdoganova proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyhrála volby devětkrát za sebou a i když se Erdogan stal prvním tureckým prezidentem, kterého zvolil přímo lid, změnilo se toho při podrobnějším pohledu jen málo. Jasné vítězství totiž neznamená, že dosavadního premiéra volilo více lidí než obvykle, protože celková čísla jsou srovnatelná s březnovými místními volbami. "Doma zůstalo jen více voličů. Těch ze sekulární opozice," dodal list.

Nižší volební účasti, než jaká se očekávala, si povšimla i britská BBC. Její zpravodajský portál v této souvislosti poznamenal, že některé lidi od návštěvy volebních místností odradila vlna veder a také období dovolených. Svůj hlas nakonec odevzdalo asi 73 procent oprávněných voličů.

Erdoganovi stoupenci oslavují jeho volební triumf.

Kampaň ze státních zdrojů

Die Welt také poznamenal, že volební podmínky nebyly nijak zvlášť demokratické, neboť média kontrolovaná vládou nepustila opozici ke slovu. Erdogan prý také ve velkém využíval v kampani státní zdroje. "Naproti tomu se ale neprokázaly obavy z hlasovacích podvodů," upozornil deník.

ČTĚTE TAKÉ:

Početná turecká menšina v Německu se k Erdoganovu vítězství staví velmi rezervovaně, napsala agentura DPA. Podle představitele komunity německých Turků Saftera Çinara bude muset dlouholetý premiér na svém prezidentském postu umírnit své postoje, jinak ho čekají rozsáhlé spory a střety.

Çinar nicméně neočekává, že by se Erdoganova politika, která společnost vždy rozdělovala, nějak výrazně změnila. "Někdy ale lidé rostou spolu s úřady," dodal.

Autoři: ,