3. listopadu 2018 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jemenská dívka, jejíž fotka připomněla hrůzy války, zemřela hlady

Slavná fotografie podvyživené sedmilaté dívky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavná fotografie podvyživené sedmilaté dívky | foto: The New York Times, Twitter

Saná V uprchlickém táboře na severu Jemenu zemřela hlady sedmiletá dívka Amal Husajnová, jejíž fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times tento týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se humanitární krizi, způsobenou občanskou válkou. OSN už dlouho varuje před hladomorem, který podle ní hrozí až 14 milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel arabské země.

Fotograf deníku The New York Times Tyler Hicks popsal, jak pro něj bylo obtížné a emotivní fotografii umírající dívenky pořídit. Zdůraznil ale, že považoval za důležité na hrůzy této války upozornit. Humanitární krize, kterou boje za čtyři roky způsobily, je podle OSN v současnosti nejhorší na světě.

Deník The New York Times citoval zoufalou matku holčičky, ale také jemenského doktora, který dívku ošetřoval. „Máme mnohem více takových případů,“ uvedl.

Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

01.listopadu 2018 v 23:50, příspěvek archivován: 03.listopadu 2018 v 10:52

A photo of Amal Hussain was featured in our reporting last week on how the Saudi-led war in Yemen has pushed millions to the brink of starvation https://t.co/kqhiOjd4Os


Válka v Jemenu si už vyžádala tisíce lidských životů, poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 000 Jemenců.

Podle regionálního ředitele Dětského fondu OSN (UNICEF), jehož v sobotu citovala agentura AP, znemožnují obě strany bojů doručení humanitární pomoci do země. „Nespolupracují s námi a neumožňují nám dělat práci tak rychle, jak je potřeba,“ řekl Geert Cappelaere agentuře AP v rozhovoru z Jemenu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!