Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loď Lékařů bez hranic vzala u Libye na palubu další migranty. Už jich má 250, jejich další osud je nejasný

Svět

  20:14aktualizováno  22:03
Tripolis - Loď Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée, v neděli ve Středozemním moři vzala na palubu dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už 251. Humanitární organizace o tom v neděli informovaly na Twitteru. Podle agentury AP není jasné, kde a kdy se budou moci běženci vylodit.

Lékaři bez hranic zachránili dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už 251 foto: ČTK

Byla to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů a stejný počet o den později, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu.

V neděli podle vyjádření MSF plavidlo zachránilo migranty z gumového člunu „nezpůsobilého k plavbě na moři“. Nalezlo je v mezinárodních vodách u Libye. Agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje, napsala, že jde většinou o Súdánce, z 80 procent muže ve věku 18 až 34 let. Jeden ze zdravotníků MSF uvedl, že zajištění migranti trpí dehydratací a svrabem, na mnohých jsou podle něj patrné stopy po mučení.

Záchranář odvádí migranta zachráněného z gumového člunu na humanitární loď...
Je to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech.

Jaký bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchranných operací ostrovního státu. Zbylých 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

„Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat,“ reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než týden čeká na povolení zakotvit, zvýšila napětí. Jeho organizace nyní žádá Itálii, aby převzala alespoň trojici migrantů, kteří „potřebují specializovanou lékařskou péči“.

„Čekáme na potvrzení od italských úřadů,“ uvedla Proactiva Open Arms. Podle AP italská pobřežní stráž 3. srpna z lodě španělské skupiny převzala dvě těhotné ženy.

Co se týče Ocean Viking, posádka podle AFP hodlá nadále hlídkovat v oblasti vzdálené asi 110 kilometrů od libyjské metropole Tripolisu, přestože počet lidí na palubě už převyšuje optimální scénář. „Jsme v téhle oblasti jediní, libyjská pobřežní stráž na výzvy nereaguje,“ řekl koordinátor organizace SOS Méditerranée Nicholas Romaniuk.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat