Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bidenova syna ženou k soudu, při nákupu zbraní lhal o drogové závislosti

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, v Bílém domě (18. dubna 2022) foto: ČTK

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, byl ve čtvrtek u soudu v americkém Delawaru obviněn ze tří zločinů souvisejících s nákupem a držením zbraní v době, kdy byl aktivním uživatelem drog. Otci za lhaní o zahraničních aktivitách syna hrozí impeachment, s jehož zahájením souhlasila Sněmovna reprezentantů v úterý.
  20:36aktualizováno  21:02

Dvě obvinění se týkají incidentu, kdy Biden mladší podle prokuratury v roce 2018 lhal, když při nákupu revolveru Colt Cobra na formuláři uvedl, že nelegální látky neužívá. Třetí obvinění souvisí s údajným případem, kdy 53letý Biden mladší tutéž zbraň už vlastnil, a přitom si byl vědom, že je uživatelem drog.

Obvinění přicházejí asi měsíc poté, co se prokurátorům a obhájcům Bidena mladšího nepodařilo uzavřít mimosoudní dohodu o jeho trestním stíhání. Tehdejší dohoda se týkala také dvou údajných trestných činů souvisejících s daněmi. Tu však podle listu The New York Times (NYT) prokurátoři mohou stále ještě vznést. Současná trojice obvinění podle agentury AP nese maximální trest odnětí svobody deset let v prvních dvou případech a pět let ve třetím případě.

Rozhodnutí o obvinění ve čtvrtek podepsal prokurátor David Weiss, jehož ministr spravedlnosti Merrick Garland v srpnu jmenoval v kauze zvláštním vyšetřovatelem. Jde o mechanismus, který americká vláda využívá při vyšetřování mimořádně politicky citlivých kauz, Garland loni takto jmenoval prokurátora Jacka Smithe, aby dohlížel na vyšetřování týkající se exprezidenta Donalda Trumpa.

Syna prezidenta Bidena prověřují úřady kvůli jeho daňovým záležitostem:

9. prosince 2020

Prostředek kritiky pro republikány

Osoba prezidentova syna, konkrétně jeho podnikatelské aktivity, je už dlouho prostředkem pro kritiku Bidenovy administrativy ze strany pravicového křídla Republikánské strany. Kauza se v průběhu let stala předmětem divokých spekulací. Údajným propojením lídra Demokratické strany Bidena s podnikáním jeho syna se už několik měsíců zabývají republikánští kongresmani, důkazy se jim však zatím odhalit nepodařilo.

Kauza nabrala vývoj tento týden, kdy předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy souhlasil se zahájením procesu ústavní žaloby (impeachmentu) na demokratického prezidenta Bidena. Ten podle McCarthyho lhal americkému lidu o zahraničních aktivitách svého syna Huntera. Vyšetřování kongresmanů se podle McCarthyho zaměří na obvinění ze zneužití pravomocí, obstrukce a korupci.

Bílý dům tvrzení ve středu označil za neopodstatněná a bez důkazů. Republikáni podle Bidena usilují o impeachement v rámci širší snahy destabilizovat demokratickou vládu.

Ke čtvrtečnímu obvinění Huntera Bidena se Bílý dům zatím nevyjádřil, ve dřívějších prohlášeních nicméně dával prezident Biden najevo, že jeho administrativa se ve vyšetřování jeho syna nijak neangažuje.

„Jak jsme uvedli již mnohokrát v minulosti, prezident se nezúčastnil se svým synem žádných obchodních aktivit... prezident svého syna miluje a je na něj pyšný, že převzal zodpovědnost za své činy a snaží se dát svůj život dohromady,“ uvedl v červnu mluvčí Bílého domu Ian Sams.

Ve čtvrtek vznesená obvinění nepochybně sehrají svou roli v prezidentské kampani v USA v roce 2024, kdy se osmdesátiletý Biden bude snažit o znovuzvolení do Bílého domu, připomíná agentura Reuters. Biden starší se zřejmě střetne se svým republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem, který v současnosti čelí čtyřem nadcházejícím trestním procesům.

21. července 2023

Autoři: ,