Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Alex zasáhl americkou pevninu, v Texasu platí stav nouze

Svět

  11:08
NEW YORK - Hurikán Alex dnes nabral na síle a dorazil k severovýchodnímu pobřeží Mexika. Síla větru dosahuje 170 kilometů v hodině, a hurikán se tak podle meteorologů přesunul do silnější, druhé kategorie. Na tropický cyklón se připravují i Spojené státy, v Texasu je vyhlášen nouzový stav.

Hurikán Alex udeřil na americkou pevninu foto: ČTK

V mexickém pobřežním městě Matamoros vichr ohýbal kmeny palem a prudký déšť bičoval místní pláže. Tamní obyvatelé, stejně jako lidé žijící na pobřeží sousedního Texasu, se brodili zaplavenými ulicemi ve snaze nalézt vyvýšené místo. Mnohá pobřežní města vyzvala obyvatelstvo k evakuaci.

V mexickém státě Tamaulipas dosahovaly přílivové vlny výšky až tří metrů. Voda zaplavila silnice do hloubi mexického vnitrozemí až po průmyslové město Monterrey, kde si ve středu hurikán vyžádal jednu oběť. Muž zahynul pod troskami svého domu podmáčeného deštěm.


Vítr žene dešťová mračna západním směrem nad pevninu. Oslabení živlu až na úroveň bouře se očekává nejpozději v pátek.

V místě ropné havárie dosahuje výška vln kolem dvou metrů a síla větru se pohybuje kolem 40 kilometrů v hodině. Zařízení, které pracuje na hloubení dvou bočních pomocných vrtů, může pracovat až při vlnách vysokých přes čtyři metry a síle větru 75 kilometrů v hodině.

Přesto byly některé práce zastaveny. Neprovádí se například postřik chemickými látkami nebo kontrolované spalování ropy na hladině. V úterý se podařilo z poškozeného vrtu odčerpat nebo kontrolovaně spálit 25.220 barelů ropy.

Na odčerpávání ropy se podílí především dva plovoucí kontejnery, k nimž se měl ve středu připojit třetí. Kvůli nepříznivému počasí bylo jeho nasazení odloženo na 7. července.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat