Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. července 2014 13:26, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Arthur uděřil na pobřeží USA a zeslábl

Hurikán Arthur zasáhl americké pobřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Arthur zasáhl americké pobřeží. | foto: ČTK

MIAMI (USA) Hurikán Arthur, který způsobil záplavy a výpadky elektřiny na východním pobřeží Spojených států, zeslábl z druhého na první stupeň pětistupňové škály síly hurikánů. Uvedlo to Národní středisko pro hurikány (NHC). Bouře, která zasáhla pobřeží Severní Karolíny a ovlivnila oslavy Dne nezávislosti, se nyní pohybuje nad oceánem a míří ke kanadské provincii Nové Skotsko.

Podle NHC zesláblo proudění vzduchu v hurikánu z více než 160 na 144 kilometrů za hodinu a bude se dál zmírňovat. Arthur předtím kolem 05:15 SELČ zasáhl pobřeží Severní Karolíny mezi Cape Lookout a Beaufortem. Poté se obrátil zpět nad Atlantik a míří severovýchodním směrem. Varování platí pro oblast pobřeží směrem na sever až po mys Cape Cod ve státě Massachusetts.

Miliony Američanů žijících na východním pobřeží USA se v předvečer národního svátku chystaly na dopady řádění živlů. Na východním pobřeží Severní Karolíny za Arthurem zůstalo asi 22 000 domácností bez elektřiny. Zatím odnikud nepřišly zprávy o zraněných nebo rozsáhlejších škodách. Podle severokarolínského guvernéra Pata McCroryho panují největší obavy z povodní na pobřeží a v pobřežních úsecích řek, které mohou přinést vysoké vlny či deště.

"Nebuďte hlupáci. Připravte se," apeloval na spoluobčany guvernér McCrory. Úřady také nařídily evakuaci ostrovů Hatteras a Ocracoke, kam se na prodloužený víkend sjelo na 200.000 lidí. Celkem se na plážích Severní a Jižní Karolíny během oslav Dne nezávislosti počítalo s půl milionem turistů, nyní jsou však prázdné.

Arthur je rekordní co do časnosti období, kdy přišel. Překonal totiž rekord z roku 1901, kdy Severní Karolínu první hurikán postihl 11. července.

Odložené oslavy

Kolem 14:00 SELČ se hurikán nacházel nad oceánem, asi 105 kilometrů severovýchodně od města Kitty Hawk v Severní Karolíně. Pohyboval se severovýchodním směrem rychlostí 37 kilometrů za hodinu.

Varování před bouří zůstane v platnosti až do večera na východě státu Massachusetts. V Marylandu, New Jersey, Maine a v několika městech států New Hampshire a Connecticut odložili až na další dny ohňostroj, který každoročně provází oslavy Dne nezávislosti.

Na příchod bouře se začala chystat i Kanada, kde je vyhlášen nižší stupeň pohotovosti, takzvaná hurikánová bdělost, v oblasti provincie Nové Skotsko.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...