26. srpna 2017 7:06, aktualizováno 27. 8 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Harvey zeslábl, ale způsobil materiální škody a výpadky elektřiny. Hlášena je první oběť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Hurikán zřejmě brzy přejde v tropickou bouři, nicméně hlavním nebezpečím jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán zřejmě brzy přejde v tropickou bouři, nicméně hlavním nebezpečím jsou... | foto: ČTK

HOUSTON Americký stát Texas v noci na sobotu zasáhl nejsilnější hurikán za více než půl století. K zatím nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové městečko Rockport, ve kterém při požáru domu zemřel jeden člověk. Hurikán později zeslábl v pouhou bouři, stále však panují obavy ze silných dešťů a rozsáhlých záplav. Živel způsobil řadu materiálních škod, výpadky elektřiny a narušil těžbu ropy a provoz rafinerií.

Úmrtí v Rockportu potvrdil soudce C.H. „Burt“ Mills, podle kterého hurikán rovněž způsobil nejméně dvanácti osobám lehká zranění. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy, což usnadní poskytnutí pomoci z federálních fondů.

Hurikán na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

„Naše pozornost se přesunuje k extrémním a možná historickým úrovním záplav, které by mohly nastat,“ řekl Eric Blake z národního centra pro hurikány v Miami. Podle odhadů by do středy mohlo v některých částech Texasu spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce metr.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (sobota kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi. Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. V Rockportu, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány, hurikán podle záchranářů poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované.

Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni ve zřícených budovách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

„Bylo to hrozné,“ uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. „Cítil jsem, jak se celý dům hýbe,“ dodal. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí. Město Port Lavaca bylo v důsledku hurikánu odříznuto od elektřiny a některé jeho ulice byly zaplaveny. „Náklady na odstranění škod budou obrovské,“ řekl agentuře Reuters starosta Jack Whitlow.

Ve městě Corpus Christi úřady vyzvaly obyvatele k menšímu využívání vodovodů a toalet, protože výpadky proudu narušily provoz čističek vod. Nabádají rovněž k převařování vody.

Lidé bez proudu, zastavení těžby ropy, růst cen benzinu

V důsledku hurikánu Harvey je v Texasu podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastavena zhruba čtvrtina americké těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Město Port Lavaca bylo v důsledku hurikánu odříznuto od elektřiny a některé jeho ulice byly zaplaveny. „Náklady na odstranění škod budou obrovské,“ řekl agentuře Reuters starosta Jack Whitlow.

Ve městě Corpus Christi úřady vyzvaly obyvatele k menšímu využívání vodovodů a toalet, protože výpadky proudu narušily provoz čističek vod. Nabádají rovněž k převařování vody.

V důsledku hurikánu Harvey je v Texasu podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastavena zhruba čtvrtina americké těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Nebezpečí přetrvává

Hurikánové středisko nicméně upozorňuje, že nebezpečí je stále velké, neboť zatím větrné poryvy mají místy intenzitu přes 190 kilometrů v hodině. Kromě toho NHC varuje před „katastrofálními záplavami“ v několika následujících dnech.

V jihotexaském městě Victoria a na dalších místech dosud spadlo přes 228 milimetrů srážek, zaznamenala agentura AP.

Harvey podle agentury DPA ohrožuje zhruba 16 milionů lidí v rozsáhlé oblasti od Bronswillu na jihu u mexických hranic až po nejlidnatější texaské město Houston. Jde o pobřežní pás dlouhý kolem 560 kilometrů. Úřady doporučily evakuaci obyvatelům sedmi okresů na pobřeží.

Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy

Silný hurikán Harvey, před nímž utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí, už dorazil nad americký stát Texas. Oko hurikánu, jenž nad mořem postupně dosáhl intenzity čtvrtého stupně pětibodové škály, dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Trump oznámil na twitteru, že přírodní katastrofu vyhlásil na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Podle prezidenta krok umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že živel se už téměř dostal na pevninu. Doprovází jej prudké deště a větry o rychlosti 215 kilometrů za hodinu.

Hrozí poškození ropných zařízení

Ve městě Corpus Christi v jižním cípu Texasu už zaznamenali první drobné hmotné škody, napsala agentura AP, některé oblasti hlásí výpadky proudu. Státní úřady se obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. Hrozí také zranění či smrt mnoha osob, protože hurikán je podle meteorologů životu nebezpečný.

Desetitisíce lidí jež byly evakuovány.
Poničený semafor blokuje ulici v Texasu, zasaženém hurikánem.

„Víme, že milióny lidí pocítí dopad této bouře,“ řekl mluvčí NHC. „Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty,“ dodal. Nebezpečí má trvat několik dní, během kterých se hurikán bude pohybovat po pobřeží.

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Abbott vyzval, aby prchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma. V některých okresech probíhají dobrovolné evakuace, jinde povinné, informoval server listu Houston Chronicle.

Média varují, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

ČTK
  • 11Diskuse

Najdete na Lidovky.cz