Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Videa z vesmíru i přímo z ulic. Jak hurikán Ian ničil Floridu

Svět

  11:26
Hurikán Ian, který ve středu dorazil na pobřeží jihozápadní Floridy, za sebou zanechal obrovské škody. Záběry z Mezinárodní vesmírné stanice ukazují bouři v celé její velikosti. Táhne se téměř sedm set kilometrů od východu na západ, to je je dvakrát víc než šířka samotného floridského poloostrova.

„Byl to nejhorší let, jaký jsem kdy zažil, říká Nick Underwood, lovec hurikánů z Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Ve středu vletěl do bouře, aby ji se svými spolupracovníky zaznamenal. „Posledních šest let létám v bouřích často, ale tohle bylo nejhorší, co jsem kdy zažil,“ napsal na Twitteru. „Nikdy jsem neviděl tolik blesků najednou,“ dodal.

Blesky, které Underwood hlásil, lze snadno pozorovat na satelitních snímcích. Efekty vypadají jako z vědeckofantastického filmu o přírodních katastrofách.

Z Floridy se objevují zprávy o domech, které bouře zcela vymazala z povrchu zemského, jiné jsou téměř zcela zatopené. „Doufejme, že lidé, kteří v domě žili, jsou už v bezpečí,“ ptá se jeden z diskutujících poté, co Jason Brewer zveřejnil záběry z domu svého přítele.

Skupina hasičů z floridského Naples zveřejnila záznam ze zásahu, kdy zachraňovali život v hloubce po prsa poté, co jejich vůz zaplavila přívalová vlna.

Živel udeřil na pobřeží jako hurikán čtvrtého stupně z pěti, a pokud jde o sílu větru, byl podle agentury AP pátým nejsilnějším hurikánem, který kdy zasáhl USA.

V průběhu noci postupoval dále do vnitrozemí a zeslábl na první stupeň, na řadě míst ovšem nadále platí výstrahy. Hlášeny dosud podle AP nebyly žádné oběti, pobřežní hlídka ale stále pátrá po dvacítce migrantů z Kuby, jejichž plavidlo se převrátilo.

Rozsah škod není zatím jasný, protože záchranné jednotky operují jen v omezené míře. Částečně zaplavena, a to včetně jednotky intenzivní péče, byla nemocnice v šedesátitisícovém městě Port Charlotte. Bez proudu zůstávají téměř všichni odběratelé v postižených okresech a elektřinu mají jen domy a budovy s vlastním generátorem, uvedla AFP. Záchranné akce naplno začnou, až to bude bezpečné, uvedly úřady.

Od čtvrtečního rána byly v celém státě bez proudu více než 2 miliony lidí. Než bouře dorazila do USA, vyřadila z provozu elektrickou síť na Kubě.

Ian se ukazuje jako katastrofa, která se zapíše do dějin, a přestože přes noc zpomalil na 150 kilometrů za hodinu a zeslábl na kategorii 1, není zdaleka u konce svých sil. Ian je typ bouře, před kterou odborníci na počasí již dlouho varují. Na západním pobřeží Floridy v posledních desetiletích došlo k prudkému nárůstu počtu obyvatel i navzdory tomuto riziku.

„Když se hurikán Ian blížil k Floridě, věděli jsme, že je silnější a že přinese mnohem více deště, než by stejný hurikán dokázal před sto lety,“ napsala v pondělí na Twitteru klimatoložka Katharine Hayhoeová z Texaské technické univerzity a organizace Nature Conservancy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat