Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Ingrid v Mexiku zabíjí. Ze západu zemi ohrožuje další bouře

Svět

  11:12aktualizováno  16. září 13:21
Více než 20 lidí už v Mexiku usmrtily hurikán Ingrid a tropická bouře Manuel, které přinesly silný vítr a velké srážky na tichomořském pobřeží země i v Mexickém zálivu. Podle meteorologů Mexiko ještě nezažilo, aby tropické bouře najednou udeřily na západním i východním pobřeží. Taková kombinace je bezprecedentní, řekl šéf meteorologické služby Juan Manuel Caballero.

Mexické pobřeží sužuje hurikán Ingrid foto: Reuters

Nejvíc obětí a škod zatím způsobila bouře Manuel, která dorazila v noci na pondělí na pacifické pobřeží. Větší obavy ale vyvolává hurikán Ingrid, který by měl na východní pobřeží udeřit během dne. Rychlost větru bouře Manuel se na pobřeží snížila na 75 kilometrů za hodinu. Vítr hurikánu Ingrid dosahuje 150 kilometrů za hodinu.

Nepřízeň počasí zasáhla celkem 20 ze 32 mexických států a na obou pobřežích bylo evakuováno na 8000 lidí. Státní ropná společnost Pemex oznámila, že uzavřela tři těžební platformy u pobřeží mexického státu Tamaulipas.

Záplavy a sesuvy půdy způsobily smrt 14 lidí ve státě Guerrero, z toho 11 lidí zahynulo v turistickém letovisku Acapulco pod zřícenými zdmi domů, které nevydržely nápor vody. Dalších sedm lidí zemřelo ve státech Puebla, Hidalgo a Oaxaca. Do bilance není započteno šest obětí dopravní nehody ve státě Guerrero, kterou způsobilo nepříznivé počasí.

V některých oblastech se očekává, že spadne celkem 100 centimetrů vody. To by byl rekord pro celou sezónu hurikánů, řekl Caballero.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podobné prudké deště mohou vyvolat silné povodně a sesuvy půdy, což představuje smrtelnou hrozbu pro obyvatelstvo," uvedlo středisko NHC, které sídlí v Miami. Očekává také, že hurikán může zvednout hladinu moře o 60 až 120 centimetrů a v příštích 48 hodinách vyvolat na pobřeží Mexika ničivé vlny.

Mexiko kvůli bouři Ingrid uzavřelo tři velké přístavy v Mexickém zálivu, z nichž se vyváží ropa. Ostatní exportní terminály, včetně Veracruzu, byly v sobotu večer v provozu. Kvůli bouři byly zrušeny i oslavy Dne nezávislosti ve třech městech na východě - v Tampiku, Maderu a Altamiře. Mexičané si 15. a 16. září připomínají vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

Tropické bouře udeřily na Mexiko:

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat