Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
15. září 2013 11:12, aktualizováno 16. 9 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Ingrid v Mexiku zabíjí. Ze západu zemi ohrožuje další bouře

Mexické pobřeží sužuje hurikán Ingrid | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexické pobřeží sužuje hurikán Ingrid | foto: Reuters

Více než 20 lidí už v Mexiku usmrtily hurikán Ingrid a tropická bouře Manuel, které přinesly silný vítr a velké srážky na tichomořském pobřeží země i v Mexickém zálivu. Podle meteorologů Mexiko ještě nezažilo, aby tropické bouře najednou udeřily na západním i východním pobřeží. Taková kombinace je bezprecedentní, řekl šéf meteorologické služby Juan Manuel Caballero.

Nejvíc obětí a škod zatím způsobila bouře Manuel, která dorazila v noci na pondělí na pacifické pobřeží. Větší obavy ale vyvolává hurikán Ingrid, který by měl na východní pobřeží udeřit během dne. Rychlost větru bouře Manuel se na pobřeží snížila na 75 kilometrů za hodinu. Vítr hurikánu Ingrid dosahuje 150 kilometrů za hodinu.

Nepřízeň počasí zasáhla celkem 20 ze 32 mexických států a na obou pobřežích bylo evakuováno na 8000 lidí. Státní ropná společnost Pemex oznámila, že uzavřela tři těžební platformy u pobřeží mexického státu Tamaulipas.

Záplavy a sesuvy půdy způsobily smrt 14 lidí ve státě Guerrero, z toho 11 lidí zahynulo v turistickém letovisku Acapulco pod zřícenými zdmi domů, které nevydržely nápor vody. Dalších sedm lidí zemřelo ve státech Puebla, Hidalgo a Oaxaca. Do bilance není započteno šest obětí dopravní nehody ve státě Guerrero, kterou způsobilo nepříznivé počasí.

V některých oblastech se očekává, že spadne celkem 100 centimetrů vody. To by byl rekord pro celou sezónu hurikánů, řekl Caballero.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podobné prudké deště mohou vyvolat silné povodně a sesuvy půdy, což představuje smrtelnou hrozbu pro obyvatelstvo," uvedlo středisko NHC, které sídlí v Miami. Očekává také, že hurikán může zvednout hladinu moře o 60 až 120 centimetrů a v příštích 48 hodinách vyvolat na pobřeží Mexika ničivé vlny.

Mexiko kvůli bouři Ingrid uzavřelo tři velké přístavy v Mexickém zálivu, z nichž se vyváží ropa. Ostatní exportní terminály, včetně Veracruzu, byly v sobotu večer v provozu. Kvůli bouři byly zrušeny i oslavy Dne nezávislosti ve třech městech na východě - v Tampiku, Maderu a Altamiře. Mexičané si 15. a 16. září připomínají vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

Tropické bouře udeřily na Mexiko:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...