8. září 2017 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Irma část USA zpustoší, varoval šéf krizové agentury FEMA

Následky hurikánu Irma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky hurikánu Irma. | foto: Reuters

WASHINGTON Zatím sice není jasné, kudy přesně se hurikán Irma přes Spojené státy přežene, už nyní je ale jisté, že část země zcela zpustoší. Řekl to v pátek ředitel Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long. Obyvatele jihovýchodní části USA nicméně podle agentury Reuters ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc.

Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku zanechal zdevastované ostrovy a nejméně 24 mrtvých, v pátek zeslábl na druhou nejsilnější kategorii, i tak je ale mimořádně nebezpečný.

Nejvíce mrtvých - devět - hlásí Francie z ostrova Svatý Bartoloměj a ze severní části ostrova Svatý Martin. S hurikánem Irma se nyní potýkají Kuba a Bahamské ostrovy a na jeho příchod se intenzivně připravuje jihovýchod USA.

Zvýšenou bilanci obětí na Svatém Bartoloměji a francouzské části ostrova Svatý Martin v pátek oznámil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, podle kterého se nejméně sedm lidí dál pohřešuje. Zranění utrpělo 112 lidí.

Na Floridu by měl hurikán dorazit už v sobotu a podle Longa části poloostrova zničí. Bez elektřiny podle něj budou někteří lidé na Floridě přinejmenším několik dní. Nouzový přístřešek bude podle odhadu potřebovat více než 100 tisíc lidí, dodal ředitel FEMA.

„Hurikán Irma je nadále hrozbou, která zpustoší Spojené státy - buď Floridu nebo některý ze států na jihovýchodě,“ řekl Long.

USA postihly od roku 1851 jen tři hurikány páté, tedy nejvyšší, kategorie. Podle Longa je ale Irma, která zeslábla na čtvrtý stupeň, rozsáhlejší než Andrew, poslední hurikán páté kategorie, který Spojené státy zasáhl v roce 1992. Obyvatele jihovýchodu USA šéf FEMA varoval, aby nepodceňovali výzvy k evakuaci.

Následky hurikánu Irma.
Obyvatelé Dominikánské republiky si prohlíží škody napáchané hurikánem Irma.

Úřady mají podle Longa připraveny tisíce zaměstnanců a miliony litrů pitné vody a kilogramů jídla, které by měly pomoci lidem postiženým hurikánem bezprostředně po jeho přechodu přes USA.

Hurikán josé

Kromě hurikánu Irma útočí na USA také José. Nad Atlantským oceánem jde ve stopách Irmy a právě míří k souostroví Malé Antily v severovýchodním Karibiku. Hurikán již zesílil na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň, a vítr, který jej doprovází, dosahuje maximální rychlosti 240 kilometrů za hodinu. Americké Národní středisko pro hurikány označilo hurikán José za "extrémně nebezpečný". Francouzské úřady už vydaly varování pro ostrov Svatý Bartoloměj a francouzskou část ostrova Svatý Martin, na kterých hurikán Irma zabil nejméně devět lidí. Varování vydalo také Nizozemsko, kterému patří jižní část Svatého Martina. José by měl kromě nich postihnout také Antiguu a Barbudu.

Američtí meteorologové varovali, že pátek je posledním dnem, kdy je evakuace bezpečná. V sobotu už bude vítr dosahovat příliš vysoké rychlosti na jízdu vozem. Řada leteckých společnostní oznámila, že přidá několik dodatečných spojů odlétajících z Floridy. Od pátečního odpoledne ale aerolinky zastaví odlety z letišť na jihu Floridského poloostrova.

Aby se urychleně vydali do bezpečí, vyzval v pátek obyvatele oblastí, které má hurikán Irma postihnout, také prezident Donald Trump. „Irma je hurikán impozantních rozměrů, možná větší, než jaký jsme kdy viděli. Buďte v bezpečí a jděte mu z cesty,“ napsal na twitteru. Federální vláda je podle něj připravená.

Pět Trumpových žijících předchůdců v úřadu - Jimmy Carter, George Bush starší, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama - vyzvalo na videu Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz